15 czerwca 2024

6500 rezydentur w 2015 roku, wiosną już 1612

Dziś poznaliśmy pulę miejsc rezydenckich przyznanych w sesji wiosennej. Będzie ich mniej niż oczekiwali młodzi lekarze. Bartosz Arłukowicz zapowiedział jednak, że w sesji jesiennej resort przyzna ich zdecydowanie więcej. Ponadto resort zdrowia przygotował cały pakiet zmian dla młodych lekarzy.

 

Zmiany ogłoszono na dzisiejszej konferencji prasowej. Foto: Marta Jakubiak

Minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz, informację o liczbie przyznanych miejsc rezydenckich przedstawił jako realizację pewnego etapu exposé premier Ewy Kopacz (zobacz więcej). – W sesji wiosennej rezydentur jest zawsze mniej. W sesji jesiennej przyznamy ich dużo więcej – poinformował minister Arłukowicz podczas poniedziałkowej konferencji prasowej.

Dotychczas wiosną przyznawanych było około 500 miejsc rezydenckich. W tym roku będzie ich 1612. Jak ocenia minister, jest to znaczące zwiększenie liczby miejsc. W skali roku przyznawano zazwyczaj około 3000 rezydentur: około 500 w sesji wiosennej i około 2500 w sesji jesiennej. – Zgodnie z zapowiedzią pani premier Kopacz, w roku 2015 przyznamy o 3527 rezydentur więcej niż to było dotychczas – podkreślał minister. Zgodnie z tą deklaracją w tym roku kształcenie rozpocznie w sumie 6500 młodych lekarzy.

Kluczowe specjalizacje

Dostępne miejsca rezydenckie Ministerstwo Zdrowia podzieliło na obszary dostosowane do priorytetów przyjętych przez resort. Podzielono je na cztery duże grupy:

  • onkologia,
  • geriatria,
  • pediatria,
  • szeroko rozumiane zdrowie publiczne wraz ze specjalizacjami związanymi z tą dziedziną.

W obszarze onkologii ministerstwo przyznało 247 miejsc rezydenckich, czyli 100 proc. zapotrzebowania zgłoszonego przez wojewodów, a dokładnie konsultantów wojewódzkich.

– Każdy, kto będzie chciał kształcić się w tej dziedzinie zgodnie z liczbą miejsc zgłoszonych przez wojewodów, będzie miał taką możliwość, z jednym tylko wyjątkiem. W patomorfologii przyznaliśmy 100 proc. rezydentur w odniesieniu do wszystkich miejsc akredytowanych [zgłoszono zapotrzebowanie na 71 rezydentur, miejsc akredytacyjnych jest 100 – przyp. red.]. Sfinansujemy kształcenie każdego patomorfologa we wszystkich miejscach w Polsce – zapowiedział minister.

Bartosz Arłukowicz zachęcał jednocześnie do wybierania tej właśnie specjalizacji. Z kolei w obszarze szeroko rozumianej geriatrii przyznano 284 miejsca rezydenckie w następujących specjalizacjach: geriatria, reumatologia, ortopedia, diabetologia i rehabilitacja medyczna.

W obszarze pediatrii przyznano również 100 proc. zapotrzebowania w dziedzinach takich jak: pediatria, kardiologia dziecięca, choroby płuc, nefrologia, chirurgia, pediatria metaboliczna, gastrologia, neonatologia, endokrynologia, neurologia, otolaryngologia, onkologia i hematologia dziecięca. W przypadku psychiatrii dziecięcej, podobnie jak w przypadku patomorfologii, przyznano więcej miejsc, niż zgłoszone zapotrzebowanie wojewodów (zgłoszono zapotrzebowanie na 35 rezydentur, przyznano 67).

– Specjalistów w dziedzinie patomorfologii i psychiatrii dziecięcej jest w Polsce za mało, dlatego przyznaliśmy więcej miejsc rezydenckich niż zgłaszali nam wojewodowie. Zadaniem konsultantów wojewódzkich, i tego będę od nich oczekiwał, jest zachęcenie młodych lekarzy, aby skorzystali z kształcenia finansowanego przez budżet państwa – zapowiedział Bartosz Arłukowicz.

Dodatkową zachętą ma być zróżnicowanie wynagradzania rezydentów – będzie ono korzystniejsze w dziedzinach priorytetowych: 3600 zł (brutto) w pierwszych dwóch latach specjalizacji i 3890 zł (brutto) w kolejnych latach. W dziedzinach innych niż priorytetowe wynagrodzenie jest odpowiednio mniejsze: 3170 zł (brutto), a po dwóch latach 3460 zł (brutto).

W obszarze zdrowia publicznego i dziedzin obocznych przyznano 634 rezydentury dotyczące takich specjalizacji jak: zdrowie publiczne, endokrynologia, alergologia. Spełnione zostały także wszystkie zapotrzebowania zgłoszone w dziedzinie stomatologii. Przyznano także rezydentury w medycynie ratunkowej, anestezjologii, psychiatrii oraz medycynie rodzinnej i chorobach wewnętrznych.

– Kolejna pula rezydentur będzie zaproponowana w sesji jesiennej. Będą one przyznawane we wrześniu tego roku – informuje minister. Liczba miejsc rezydenckich (1-31 marca 2015 roku) jest dostępna na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Finansowanie

Ponad 3,5 tys. więcej rezydentur niż w roku ubiegłym kosztować będzie budżet państwa około 60 mln zł, a w 2016 roku przeznaczonych będzie na ten cel dodatkowych 180 mln zł. W sumie budżet państwa wyda na rezydentury około 700 mln zł.

Czy będzie możliwa zmiana specjalizacji

– Rozmawiamy o bardzo poważnych środkach publicznych. Jeżeli lekarz decyduje się na rozpoczęcie rezydentury w całości finansowanej przez państwo, musi podejmować decyzje świadome. Resort nie zabronił zmiany specjalizacji. Jeżeli ze względów medycznych czy losowych lekarz będzie musiał zmienić specjalizację, będzie mógł to zrobić – wyjaśniał Bartosz Arłukowicz.

– Chodzi jednak o zapobieganie sytuacjom, jakie obserwowaliśmy w ubiegłych latach, w mojej ocenie zbyt często, kiedy młodzi lekarze rozpoczynając rezydenturę, zmieniali ją po 2-3 latach i rozpoczynali od nowa kolejną – dodał minister. Podkreślił, że młody lekarz może zmienić miejsce specjalizacyjne, ograniczona będzie jedynie możliwość dowolnego zmieniania rezydentur.