17 lipca 2024

70 potwierdzonych przypadków Omicrona w Poznaniu

W Poznaniu jest już 70 potwierdzonych przypadków Omicrona – potwierdził we wtorek Instytut Genetyki Człowieka PAN. Dzień wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszych przypadkach zgonów osób zakażonych tym wariantem.

Foto: ICM IGC PAN

Wariant B.1.1.529, określany jako Omicron, pojawił się w Polsce pod koniec ubiegłego roku. Jego szybkie rozprzestrzenianie się na świecie w ostatnich tygodniach pozwalało przypuszczać, że również w naszym kraju odsetek zakażeń będzie szybko wzrastał.

Naukowcy z Innowacyjnego Centrum Medycznego Instytutu Genetyki Człowieka Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu w okresie świąt Bożego Narodzenia w próbkach pobranych od 23 do 25 grudnia 2021 r. przebadali i przeanalizowali metodą RT-PCR 96 kolejnych pozytywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, wykrywając 6 przypadków zakażeń wariantem Omicron. Odsetek zakażeń wersją Omicron wynosił wtedy 6 proc.

Jak poinformowano w oświadczeniu przesłanym „Gazecie Lekarskiej”, w ostatnim badaniu, z 10 stycznia br., przebadano 111 kolejnych pozytywnych próbek z rozpoznanym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. W tej grupie stwierdzono aż 70 przypadków zakażenia wariantem Omicron.

– Według naszej oceny częstość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wariant B.1.1.529 w Wielkopolsce na dzień 10 stycznia stanowi około 63 proc., co oznacza 10-krotny wzrost w ciągu ostatnich dwóch tygodni – mówi prof. dr hab. n. med. Andrzej Pławski, kierownik Innowacyjnego Centrum Medycznego w Instytucie Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu.