Rezydentury: 2000 miejsc jeszcze tej wiosny!

We wtorek 27 stycznia przedstawiciele Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej ponownie spotkali się z wiceministrem zdrowia Igorem Radziewiczem-Winnickim oraz dr Jolantą Orłowską-Heitzman, dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ministerstwie Zdrowia. Cel: omówić przyszłość kształcenia podyplomowego.

Tym razem rozmowy odbyły się w ministerstwie. Foto: Marta Jakubiak

Przypomnijmy, że do pierwszego spotkania doszło w zeszłym tygodniu w siedzibie Naczelnej Izby Lekarskiej. Po stronie resortu uczestniczyli w nim zarówno wiceminister Radziewicz-Winnicki, jak i dyrektor Orłowska-Heitzman. Wówczas okazało się, że plany na ten rok zakładają zwiększenie rezydentur ogółem do 6500 miejsc (zobacz więcej).

A co na temat ostatnich rozmów mówi Filip Dąbrowski, przewodniczący Komisji ds. Młodych Lekarzy Naczelnej Rady Lekarskiej, który – wraz z Tomaszem Imielą i Łukaszem Jankowskim, członkami Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie – był we wtorek na Miodowej?

– Rozmowy przebiegły bardzo pomyślnie. Ministerstwo Zdrowia jest otwarte na propozycje, pan minister zgadza się z nami, że obecny system jest bardzo niesprawiedliwy i promuje zachowania nieetyczne („na przeczekanie”). Niestety jest on zapisany w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (par. 16), wobec czego trudno zmienić zasady rekrutacji.

W kwalifikacji wiosennej potwierdzono 2000 miejsc do rozdania. Ze względu na ograniczanie przez konsultantów dostępnej ilości miejsc w części dziedzin resort zamierza przyznawać w nich rezydentury do wyczerpania limitu etatów lub miejsc akredytacyjnych. Rekrutacja pozostaje niezmieniona, ale wszystkie odwołania będzie rozpatrywał minister zdrowia.

W sesji jesiennej planujemy rewolucyjne zmiany. Jeżeli uda się zmienić ustawę możliwy będzie wybór jednej, dwóch lub trzech preferowanych specjalizacji w obrębie wybranego województwa – analogicznie jak przy wyborze miejsca do odbywania stażu podyplomowego obecnie. Osoby, które nie otrzymają żadnej z wybranych dziedzin, będą logować się do systemu, gdzie w ramach procedury odwoławczej będą mogły wybrać jedną z dziedzin, w której miejsce zostanie po pierwszej fazie rekrutacji.

Ministerstwo Zdrowia zorientuje się w możliwościach przeprowadzenie tej legislacji jeszcze w tej kadencji Sejmu, ale będzie to trudne. Mamy ogromne nadzieje, że ten system wejdzie. Kolejne spotkanie 16 lutego!

Powiązane aktualności

komentarzy 14

Skomentuj
 1. bfhdsbfsd bdkjfsf
  sty 29, 2015 - 11:54 AM

  Czy istnieja tez plany aby składac na dana specjalizacje w kilku wojewodztwach ?

  ODPOWIEDZ
 2. bfhdsbfsd bdkjfsf
  sty 29, 2015 - 11:56 AM

  bo jesli ktos zjest zdecydowany na dana specjalizacje a nie na dane miejsce zamieszkania to duzo korzystniejsza bylaby mozliwosc rekrutacji w kilku wojewodztwach

  ODPOWIEDZ
  • student
   sty 30, 2015 - 06:42 PM

   Dokładnie, dla wielu zdecydowanych ważniejsza jest konkretna specjalizacja, niż województwo!
   Istnieją szanse na taką rekrutację?

   ODPOWIEDZ
  • Lekarz stażysta
   lut 01, 2015 - 05:02 PM

   Ja też jestem zdania, że rozwiązaniem o wiele korzystniejszym dla nas byłoby stworzenie możliwości, aby zdawać np. do 3 miejsc w Polsce na wybraną jedną specjalizację. Tylko czy jest to korzystne dla decydujących o tym? Pewnie nie, bo pewnie będzie więcej pozostawionych i niewykorzystanych wolnych miejsc na specjalizacje mniej oblegane…

   ODPOWIEDZ
 3. O P
  sty 29, 2015 - 12:08 PM

  Obawiam sie, ze mlodzi lekarze beda dluugo czekac na wyniki tej rekrutacji:/

  ODPOWIEDZ
 4. :)
  sty 29, 2015 - 12:32 PM

  DOBRA WIADOMOŚĆ! 😉

  ODPOWIEDZ
 5. Milena malkowska
  sty 29, 2015 - 02:11 PM

  Wiadomo kiedy pojawią się listy z przyznanymi wolnymi miejscami rezydenckimi na marzec 2015?

  ODPOWIEDZ
  • 12345
   sty 29, 2015 - 09:24 PM

   A skad w ogole wiadomo ze w ogole sie pojawia hmmmm?

   ODPOWIEDZ
  • :)
   sty 30, 2015 - 10:48 PM

   na rezydeckie nie pozniej niż 21 dni przed rozpoczęciem postępowania

   ODPOWIEDZ
 6. tyhykol
  sty 30, 2015 - 11:45 AM

  Bubel. Bubel. Bubel. Nie wierzę, że coś mogą zmienić. Co najwyżej zamaskować, przypudrować. Nepotyzm jak był tak będzie 🙂
  Pozdrawiam łatwowiernych.

  ODPOWIEDZ
 7. Mlody lekarz
  sty 30, 2015 - 08:17 PM

  Hej, redakcjo! A moze warto zrobic wywiad z tymi trzema panami z Komisji mlodych lelarzy??

  ODPOWIEDZ
 8. niezorientownany
  sty 31, 2015 - 08:26 PM

  co oznacza „na przeczekanie”?

  ODPOWIEDZ
 9. mojito
  sty 31, 2015 - 10:42 PM

  Będzie jeszcze trudniej dostać się na oblegane specjalizacje.

  ODPOWIEDZ
 10. Młody Pediatra
  lut 01, 2015 - 03:55 PM

  Z połowy komentarzy przebija skrajna nieufność i dziecinada. Rozumiem że są pewne powody ku temu ale nie przesadzajmy z ta krytyką. Narzekac najlatwiej zwlaszcza gdy samemu nic sie nie robi tylko godzinami siedzi na fejsie.

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.