Program leczenia WZW C na światowym poziomie!

Ministerstwo Zdrowia objęło refundacją Sovaldi i Harvoni, dwa nowe leki, dzięki czemu wszyscy pacjenci (bez wyjątku) żyjący z wirusowym zapaleniem wątroby typu C, od 1 listopada 2015 r. będą mogli otrzymać wysoce skuteczne leczenie. Ta niezwykle ważna i długo oczekiwana decyzja Ministra Zdrowia pozwoli lekarzom dobrać optymalną terapię dla chorych na WZW C, niezależnie od genotypu HCV, którym są oni zakażeni.

Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei

Poza faktem, że nowo refundowane leki rozszerzają wachlarz terapeutyczny dla tych, dla których nowoczesne leczenie jest już od kilku miesięcy wpisane na listę refundacyjną, decyzja Ministra Zdrowia jest szczególnie ważna dla chorych z WZW C ze zdekompensowaną marskością wątroby, oczekujących na przeszczep narządu, po przeszczepie oraz tych, u których zastosowana uprzednio terapia trójlekowa okazała się nieskuteczna.

Czyli dla osób, dla których jeszcze do niedawna Narodowy Fundusz Zdrowia nie dysponował żadną propozycją innowacyjnego leczenia. Wszyscy ci pacjenci należą do grupy najbardziej narażonej na ryzyko śmierci związane z rozwojem zakażenia. Dla wielu z nich ostatnie miesiące były walką z czasem. Bez nowych terapii mogliby umrzeć. Teraz będą mogli żyć.

Decyzja Ministra Zdrowia jest zwieńczeniem prac, które resort zdrowia prowadził od wielu miesięcy, a których efektem jest program leczenia nie mający dziś sobie równych w całej Europie. – Wszystkie najnowsze leki, o których pacjenci marzyli, lada chwila będą dla nich dostępne bezpłatnie – komentuje Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i lider Koalicji Hepatologicznej, skupiającej kluczowe organizacje wspierające pacjentów z WZW C.

Polscy pacjenci chorzy na WZW C otrzymali modelowy program dostępu do nowoczesnego leczenia oparty o klarowne kryteria i jasne zasady. To z kolei, zdaniem ekspertów, oznacza, że w perspektywie 15-20 lat, przy relatywnie niewielkim i krótkotrwałym zwiększeniu nakładów na leczenie, możliwa będzie całkowita eradykacja HCV w Polsce.

– Jestem szczęśliwa, że wielomiesięczne prace Ministerstwa Zdrowia i starania organizacji pozarządowych przyniosły tak znakomity rezultat. Teraz najważniejszym jest to, by ta informacja dotarła do tych pacjentów, którzy zwątpili, iż mogą wyleczyć się z WZW C i zaprzestali wizyt w poradniach, zanim nastąpi u nich rozwój choroby nowotworowej – dodaje Barbara Pepke.

W terapii zakażeń HCV w naszym kraju małymi krokami dokonuje się rewolucja. Przypomnijmy, że 1 lipca br. wprowadzono nowy program leczenia WZW C, który ma zapewnić szeroki dostęp pacjentom do nowoczesnych terapii bezinterferonowych (pisaliśmy o tym kilka tygodni temu). Już wtedy wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki zadeklarował otwartość na poszerzenie opcji terapeutycznych dla pozostałych pacjentów.


Czy warto zrobić test na HCV? Ile kosztuje? Odpowiedź na to pytanie tutaj.

Powiązane aktualności

komentarze 4

Skomentuj
 1. Avatar
  Zygmunt Wyrwicz
  Paź 23, 2015 - 07:24 AM

  Dwanaście lat temu,gdy miałem 64 lata,w poradni leczenia przewlekłego zapalenia wątroby typu C oświadczono mi,że mam szanse „załapać” się na leczenie.Podobno obowiązywało wówczas kryterium wieku.Leczeniu mogli być poddani tylko chorzy przed ukończeniem 65 roku życia.Gdy ukończyłem wyznaczony wiek,stwierdzono,że z uwagi na moje przewlekłe choroby(choroba niedokrwienna serca,astma oskrzelowa i inne) nie mogę być leczony interferonem.Wynika to bowiem z ubocznych,złych działań tego leku.Przez następne 12 lat,moje leczenie polega na wizytach w poradni i badaniu krwi(próby wątrobowe -dwa razy,a obecnie raz w roku).Reasumując,stwierdzam,że leczenie HCV w Polsce jest bardzo ograniczone i nie dotyczy wszystkich chorych.Na marginesie zauważam,że pierwszeństwo do leczenia gejów-stosujących niebezpieczny seks-jest może społecznie uzasadnione(przenoszenie wirusa na inne osoby),ale nie jest sprawiedliwe wobec innych osób. Dlaczego przez dwanaście lat, od stwierdzenia u mnie wirusa HCV,nikt praktycznie nie próbował mnie leczyć?Obecnie,gdy są nowe leki,wskazana do leczenia w przypadku osób z takimi schorzeniami jak moje,nie mogę być poddany kuracji.Domyślam się,że mając już 76 lat trzeba częściej myśleć o zejściu z tego padołu,niż o leczeniu HCV.

  ODPOWIEDZ
 2. Avatar
  Roman Karwowski
  Kwi 27, 2016 - 07:52 AM

  Harvoni i inne nowe leki są już dostępne. Więcej informacji można znaleźć na stronie ******

  ODPOWIEDZ
 3. Avatar
  Jan Kowalski
  Maj 08, 2016 - 01:57 PM

  Forum HepatitisC.pl gromadzi społeczność chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C.
  Celem forum jest wzajemne wspieranie się i dostarczanie informacji.
  U nas dowiesz się:
  • gdzie są krótsze kolejki do leczenia,
  • jakie terapie są dostępne w ramach NFZ,
  • gdzie kupić tanie licencyjne leki z Indii.

  ODPOWIEDZ
 4. Avatar
  Marek_Stróżyk
  Maj 14, 2018 - 08:10 AM

  stop,leki z Indii nie gwarantują nic albowiem to inny Świat tam tj Indie klimat żywienie dostęp od specjalistów itp to jest moje zdanie realia i kropka

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.