Dyplomaci pisali listy…

Wielki świat, wielka polityka 1940-1951” to licząca kilkaset listów korespondencja Józefa hr. Potockiego i Alika Koziełł-Poklewskiego – dyplomatów, erudytów i gentelmanów, których łączyła głęboka przyjaźń. Żyli w burzliwych i trudnych nie tylko dla Polski, ale i świata czasach końca II wojny światowej i tworzącego się po jej zakończeniu nowego porządku świata.

Zbiór listów, które obaj panowie wymienili między sobą w czasie 11 lat, opracował i dopełnił komentarzami i przypisami Jerzy Jakubowicz, lekarz z Lublina, pasjonat i znawca historii, w tym szczególnie rodów arystokratycznych.

– Opracowaniem listów zająłem się na prośbę Izabeli d’Ornano, córki Józefa hr. Potockiego, która chciała, aby listy jej ojca i jego bliskiego przyjaciela dotarły do wszystkich pasjonujących się historią. W przedmowie do tej książki podkreśla, że listy „niosą opinie na tematy polityczne i społeczne, ukazują poglądy dwóch nadzwyczaj uczciwych, inteligentnych i ustosunkowanych gentelmanów, posiadających wyjątkowe wręcz wyczucie polityczne”. Zdecydowanie się z tym zgadzam. Moim zadaniem było rozszyfrowanie skrótów, objaśnienie nazw, np. rezydencji czy koligacji rodzinnych, a także przybliżenie kontekstu opisywanych zdarzeń i faktów. W książce występuje wiele ważnych i ciekawych osób, m.in. Winston Churchill, gen. F. Franko czy król Wielkiej Brytanii Jerzy VI – mówi o swojej trwającej 6 lat pracy doktor Jakubowicz.

Część książki jest opracowana w języku angielskim. Wielki świat, wielka polityka 1940-1951. Korespondencja Józefa Potockiego i Alika Koziełł-Poklewskiego w opracowaniu i z komentarzami Jerzego Jakubowicza – Wydawnictwo Literackie, październik 2015.

Anna Augustowska

Źródło: „Gazeta Lekarska” nr 11/2015

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.