Wrocław: Inwestycja w centrum symulacji

Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu rozpoczął inwestycję w nowoczesne centrum symulacji medycznej. Za 33 mln zł powstanie ono w ciągu roku w zabytkowym kampusie uczelni i zostanie wyposażone w najnowszy sprzęt do nauczania studentów.

Wrocław, Most Grunwaldzki
Foto: freeimages.com

Jak powiedział na konferencji prasowej rektor uczelni prof. Marek Ziętek, całkowity koszt adaptacji budynku oraz utworzenia i wyposażenia centrum wyniesie około 33 mln zł, lecz uczelnia pozyskała na tę inwestycję z unijnych funduszy 15 mln zł.

„Ministerstwo Zdrowia obiecało dołożyć 3 mln zł, ale liczymy, że uda się pozyskać więcej pieniędzy. Pozostałe fundusze będą pochodzić ze środków własnych uczelni. Chcemy, by studenci mieli przygotowanie nie tylko teoretyczne do zawodu, ale też bardzo dobre warunki symulacyjne w nauce” – dodał rektor.

Na potrzeby centrum przeznaczono zabytkowy, czterokondygnacyjny budynek w tzw. starym kampusie uczelnianym. Poprzednio znajdowała się w nim szpitalna pralnia, kuchnia i stołówka. Jednak po wybudowaniu w nowej lokalizacji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej i przeprowadzce obiekt stracił te funkcje.

„Prace budowlane są prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, ale w środku centrum będzie utrzymane w nowoczesnym standardzie. Studenci będą pracować m.in. w przeszklonych salach i na sprzęcie imitującym naturalne sytuacje medyczne” – powiedział pełnomocnik rektora ds. inwestycji dr Piotr Kolęda.

Powstanie sześć tzw. sal wysokiej wierności, które szczegółowo odtwarzają realne i najtrudniejsze sytuacje medyczne czy zabiegowe. Będą to:

  • blok operacyjny,
  • sala intensywnej terapii,
  • szpitalny oddział ratunkowy,
  • sala porodowa,
  • symulator karetki pogotowia,
  • sala pielęgniarska.

Rektor podkreślił, że inwestycja w centrum symulacji medycznej jest odpowiedzią na zapowiadane wcześniej zmiany systemu edukacji, które zakładały likwidację lekarskich staży po studiach.

„Rektorzy uczelni medycznych postulowali utrzymanie tych staży i bardzo się cieszymy, że obecnie powraca się do tej koncepcji. Powstanie centrum symulacji medycznych bez wątpienia jeszcze bardziej poprawi wyszkolenie studentów” – podsumował prof. Ziętek.

W centrum pracować będzie ponad 130 nauczycieli oraz kilkunastu techników i serwisantów. Inwestycja zakłada, że centrum zacznie działać pod koniec 2017 r. lub najpóźniej na początku 2018 r.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.