X Jubileuszowy Rajd Konny im. Majora Hubala

Trzydniowy rajd rozpoczął się 20 maja przy pięknej słonecznej pogodzie. W rajdzie brało udział 20 jeźdźców i dwukonna bryka dla gości. W tym roku dołączyła do nas grupa lekarzy z Wrocławia, Krakowa, Włocławka, Torunia i Uniejowa. Trasa rajdu prowadziła duktami lasów spalsko-rogowskich oraz przez okoliczne pola i łąki.

RK13-001 RK14-001

Łącznie przejechaliśmy około 80 kilometrów. Wspaniałe widoki, słoneczna pogoda, zapachy końskiego potu i rozkwitającej spóźnionej wiosny, łagodziły zmęczenie uczestników.

Gościem honorowym był wnuk Hubala, pan Henryk Sobierajski.Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowieści o życiu Majora, w której odkrył nam mało znane fakty z życia swojego dziadka. Dowiedzieliśmy się, że prowadzone są badania DNA kości znalezionych ostatnio na cmentarzu w Inowłodzu, chociaż miejsce pochówku jest mało prawdopodobne.

Podczas wieczornego spotkania, kolega profesor Tomasz Ochędalski przedstawił ciekawą projekcję dotyczącą historii siodła w dziejach ludzkości. Przy okazji zaprezentował powiększającą się kolekcję swoich siodeł.

RK15-001 RK16-001

Drugiego dnia dołączyli do nas przedstawiciele OIL w Łodzi z panem prezesem, doktorem Grzegorzem Mazurem i redaktor naczelną „Panaceum”, panią Niną Smoleń. W wydzielonej sali podziwialiśmy trofea myśliwskie, które odziedziczył po swoim krewnym dr Jarosław Suwalski. Gospodarz fachowo opisywał eksponaty, gdyż w tej dziedzinie posiada dużą wiedzę z czasów, kiedy sam był czynnym myśliwym.

Tradycyjnie wysłuchaliśmy koncertu małżeństwa artystów Anny i Romualda Spychalskich. Premierowy repertuar, z przepiękną aranżacją, zakończony został nieśmiertelną pieśnią Augustina Lary „Granada”. Po raz kolejny dziękujemy artystom za uświetnienie wspólnego wieczoru.

W czasie uroczystej kolacji, dr Mazur wygłosił jak zwykle finezyjne przemówienie i wręczył zasłużonym członkom naszego klubu dyplomy i nagrody. Podczas wieczornej biesiady odczytałem z archiwum „Panaceum” dawne przygody jeździeckie z okresu naszej młodości.

RK25-001 RK41-001

Wśród uczestników rajdu koniecznie muszę podkreślić pokaz wyższej szkoły jazdy bez wędzidła, zaprezentowany przez koleżankę Magdalenę Chmielecką z Uniejowa. Pani Magda, od niedawna matka dwojga dzieci, powtórzyła ten wyczyn na swoim 19-letnim Kasztanie.

Kolega Mariusz Komorowski z Białej Rawskiej, razem ze swoim przyjacielem, dowódcą Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego im. Majora Hubala, z fasonem reprezentowali dawnych ułanów Rzeczypospolitej.

W czapkach z czerwonym otokiem, na koniach z rzędami jeździeckimi i uzbrojeniem ówczesnych żołnierzy, w replikach galowych, oficerskich mundurów, przyciągali spojrzenia zgromadzonych gości, szczególnie kobiet. Duch w Narodzie nie ginie!

Z serdecznymi pozdrowieniami,

Wojciech Sędzicki – prowadzący rajd

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.