Limity w NTM: 60 pieluchomajtek miesięcznie

Po raz ósmy obchodzony jest na świecie Światowy Tydzień Kontynencji. Na nietrzymanie moczu cierpi ok. 10% populacji po 30. roku życia. W Polsce to ponad 4 miliony osób i ich liczba, ze względu na zmiany cywilizacyjne, rośnie. Osoby z nietrzymaniem moczu mają poczucie, że nie otrzymują odpowiedniego wsparcia i są niewidoczne dla systemu.

Od prawie pięciu lat „UroConti” domaga się zniesienia zapisu warunkującego refundację leków na zespół pęcherza nadreaktywnego (OAB) od wykonania badania urodynamicznego. W lutym br. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji potwierdziła, że badania nie są uzasadnione medycznie.

Przepis jednak nie został cofnięty, choć wg wyliczeń AOTMiT, usunięcie badania pozwoliłoby na oszczędności rzędu 15–16 mln zł rocznie. „Kto w obecnej sytuacji finansowej lekką ręką wydaje niepotrzebnie ponad milion złotych miesięcznie!?” – pyta Anna Sarbak, prezes UroConti.

W 2014 r. AOTMiT wydała pozytywną rekomendację dotyczącą refundacji neuromodulacji krzyżowej w leczeniu nadreaktywności pęcherza moczowego i niedoczynności mięśnia wypieracza. Od tego czasu polscy pacjenci bezskutecznie czekają na decyzję resortu w tej sprawie. Niestety jedyne, co ciągle słyszą, to że „trwają prace analityczne i koncepcyjne”.

Jeszcze gorzej jest z refundacją środków absorpcyjnych. Polskie przepisy wykluczają z możliwości ich refundacji osoby posiadające wysiłkowe nietrzymanie moczu, choć jest to możliwe we wszystkich innych krajach UE. Limity nie zmieniły się od 1999 roku – 60 pieluchomajtek miesięcznie, czyli dwie dziennie.

Resort deklarował co prawda zwiększenie tej puli do 4 dziennie, ale pacjenci nie wiedzą, czy nie spowoduje obniżenia jakości i dostępności środków pomocniczych. Obawiają się też pomysłów ministerstwa na zamknięcie systemu refundacji.

„Produkty w systemie zamkniętym mają zazwyczaj niską jakość i są trudniej dostępne. To podnosi ryzyko powikłań związanym z otarciami czy infekcjami. Może się zatem stać tak, że obniżymy koszty refundacji środków absorpcyjnych, a dwa razy tyle wydamy na leczenie powikłań” – mówi prezes UroConti.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
 1. Ekspert TENA Lady
  lip 07, 2016 - 07:38 AM

  Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny i dotyczyć kobiet w każdym wieku. Powodem tego może być osłabienie mięśni miednicy po porodzie, zmiany w organizmie związane z menopauzą, infekcja pęcherza, a nawet wystąpienie kilku tych dolegliwości jednocześnie. Równie ważne jak zastosowanie odpowiedniego leczenia jest zapewnienie sobie komfortu w codziennym funkcjonowaniu. Aby ten komfort uzyskać, potrzebne jest poczucie bezpieczeństwa, które mogą nam dać specjalistyczne wkładki i podpaski TENA Lady z systemem potrójnej ochrony. Są cztery razy bardziej chłonne od zwykłych wkładek i podpasek, ich powierzchnia pozostaje sucha, a zawarte w nich mikroperełki zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. TENA Lady są dostępne w wielu rozmiarach i poziomach chłonności. Zachęcam do obejrzenia pełnej gamy produktów na stronie http://www.tena.pl/. Istnieje również możliwość zamówienia bezpłatnych próbek oraz uzyskania informacji na temat refundacji zakupionych środków.
  W przypadku pytań lub wątpliwości służę radą i pomocą.
  Pozdrawiam
  Ekspert TENA Lady

  ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.