Święto krakowskiej OIL – jubileusz izby i forum radców prawnych

Okręgowa Izba Lekarska w Krakowie obchodziła uroczyście 125-lecie swego istnienia oraz 80-lecie samorządności lekarzy dentystów. W tych samych dniach odbyło się V Krakowskie i XVI Ogólnopolskie Forum Radców Prawnych i Adwokatów Izb Lekarskich.

Prezesi ORL i NRL
Foto: Jerzy Sawicz

Dokładnie 125 lat temu zaczęła działać utworzona w zaborze austriackim Zachodnio-Galicyjska Izba Lekarska z siedzibą w Krakowie, na której czele stanął wówczas prof. Maciej Leon Jakubowski, wybitny pediatra, późniejszy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z kolei pierwszą Izbę Lekarsko-Dentystyczną powołano w styczniu 1938 r., w okręgu krakowskim przewodniczył jej prof. Kazimierz Dominik. Niestety, reaktywacja samorządu w 1989 r. nie przywróciła dentystom niezależności.

Przypomniano o tym podczas jubileuszowego spotkania, na które 19 stycznia do krakowskiego Teatru STU prezes OIL w Krakowie prof. Andrzej Matyja zaprosił uczestników Forum, przedstawicieli wszystkich izb lekarskich z prezesem NRL Maciejem Hamankiewiczem na czele, krakowskich władz, uczelni, Kościoła i wielu innych znamienitych gości.

Było to jednocześnie pożegnanie prof. Matyi, który zakończył właśnie drugą i ostatnią kadencję na stanowisku szefa OIL, czyli też uroczyste zakończenie VII kadencji samorządu. Nie brakowało więc podziękowań i słów uznania. Dodatkowym prezentem dla wszystkich była możliwość obejrzenia przedpremiery spektaklu „Wiedźmy” na podstawie dzieł Szekspira, przygotowanego w Teatrze STU przez Krzysztofa Jasińskiego.

Historia spotkań „izbowych” prawników jest zbyt krótka, by obchodzić jubileusze, dlatego Forum miało wyłącznie merytoryczny charakter. Konferencja radców prawnych i adwokatów, zorganizowana przez krakowską Izbę w dniach 18-20 stycznia br., zgromadziła przedstawicieli wszystkich Izb. Dyskutowano o bieżących problemach prawników współpracujących ze środowiskiem lekarskim i o konieczności prezentowania jednolitego stanowiska w sprawach tożsamych.

JGH
„Galicyjska Gazeta Lekarska”

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.