Pierwsze operacje bariatryczne w Ciechanowie

Szpital Specjalistyczny Wojewódzki (SSzW) w Ciechanowie dołącza do grona placówek oferujących pacjentom chirurgię bariatryczną. W marcu wykonano tam trzy inauguracyjne zabiegi.

Dwa odbyły się pod kierownictwem prof. Krzysztofa Paśnika, pioniera nowoczesnych technik chirurgicznego leczenia otyłości, a trzeci samodzielnie przeprowadził zespół dr. Marka Kwiatkowskiego i Pawła Gajdka. Podczas zabiegu wykorzystano polski stół operacyjny, zapewniający udźwig statyczny 500 kg.

Od listopada 2017 roku SSzW w Ciechanowie prowadzi poradnię bariatryczną, w której pomoc chorym zapewniają pracujący w szpitalu m.in. dietetyk, psycholog, rehabilitanci, endokrynolodzy oraz kardiolodzy. Poradnia przygotowuje pacjentów do operacyjnego leczenia otyłości, które również obejmie oferta ciechanowskiej placówki. Dotychczas skorzystało z niej ok. 30 pacjentów.

– Podchodzimy do problemu kompleksowo, gdyż jedynie holistyczne podejście może przynieść oczekiwane efekty. Konieczne jest budowanie świadomości choroby i prawidłowych metod leczenia, zarówno wśród chirurgów, jak i lekarzy innych specjalności, w tym również lekarzy rodzinnych – mówi Paweł Gajdek, koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej WSS w Ciechanowie.

– Konsekwentnie rozbudowujemy ofertę szpitala. Uruchomiliśmy poradnię bariatryczną, a obecnie po odbyciu operacji pod kierownictwem prof. Paśnika rozpoczynamy samodzielne realizowanie zabiegów chirurgii metabolicznej. Zdecydowaliśmy się na ten krok, gdyż zabiegi te przynoszą pożądany efekt w 80 proc. przypadków, co czyni je znacznie skuteczniejszymi od leczenia zachowawczego – wyjaśnia Paweł Gajdek.

Operacje bariatryczne będzie prowadził zespół dr. Marka Kwiatkowskiego i Pawła Gajdka. W opinii Pawła Gajdka w Polsce realizowanych jest ok. 3 tysięcy zabiegów bariatrycznych, podczas gdy zapotrzebowanie jest nawet dziesięciokrotnie większe. Wykorzystana w Ciechanowie metoda laparoskopowa jest jedną z najbezpieczniejszych dla pacjenta.

Prowadzący pierwsze dwa zabiegi bariatryczne w Ciechanowie prof. Krzysztof Paśnik od dwudziestu pięciu lat zajmuje się chirurgicznym leczeniem otyłości, będąc pionierem w leczeniu choroby z zastosowaniem nowoczesnych technik chirurgicznych. Jest specjalistą m.in. w dziedzinie wykorzystywania małoinwazyjnych technik laparoskopowych w operacjach na przewodzie pokarmowym. Profesor Paśnik na co dzień jest kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii Centralnego Szpitala Klinicznego MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Wprowadzenie leczenia otyłości do oferty szpitala w Ciechanowie wynika ze wzrastającego zapotrzebowania na podobne usługi, będącego pokłosiem rosnącej skali choroby uważanej za jedną z pandemii XXI wieku. Szacuje się, że problemy ze zbyt dużą masą ciała ma niemal połowa Polaków, a na otyłość olbrzymią może cierpieć nawet 1,5 miliona naszych rodaków.

Rosnąca skala choroby powoduje konieczność wdrażania rozwiązań pozwalających dostosować placówki służby zdrowia do wymagań w zakresie opieki nad pacjentami. Według danych Rzecznika Praw Pacjenta w całym kraju dostępnych jest jedynie kilka stołów operacyjnych o nośności przekraczającej trzysta kilogramów. W województwie mazowieckim posiadają go jedynie szpitale w Kozienicach, Warszawie i Siedlcach.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.