Prezes NRL chce dyskusji na europejskim forum

Marketingowa ofensywą zwolenników homeopatii przybiera na sile. To dlatego Prezes NRL Maciej Hamankiewicz zwrócił się do Wiceministra Zdrowia Igora Radziewicza-Winnickiego z prośbą o zainicjowanie dyskusji na forum europejskim w sprawie zmiany w rejestracji produktów homeopatycznych.

Foto: imageworld.pl

Zdaniem Macieja Hamankiewicza zmiana wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi mogłaby pozwolić państwom członkowskim na samodzielne podejmowanie decyzji o ewentualnym wprowadzeniu uproszczonej procedury dopuszczenia do obrotu produktów homeopatycznych.

Homeopatia nie ma znaczenia terapeutycznego

„W pełni podzielam Pański pogląd, że homeopatia nie leczy i nie ma żadnego znaczenia terapeutycznego. Całkowicie się zgadzam z Pańską opinią, że produkty homeopatyczne nie mają wpływu na fizjologię człowieka i na przebieg procesów chorobowych. Dziękuję za potwierdzenie faktu, że brak skuteczności terapeutycznej został wielokrotnie udowodniony, a producenci produktów homeopatycznych nie potrafią niestety wskazać, jak te preparaty miałyby działać” – czytamy w liście do wiceszefa resortu zdrowia.

„Dlatego też zwracam się do Pana Ministra” – pisze Maciej Hamankiewicz – „o zainicjowanie dyskusji na forum europejskim nad potrzebą zmiany dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi, która pozwalałaby państwom członkowskim samodzielnie podejmować decyzję o ewentualnym wprowadzeniu uproszczonej procedury dopuszczenia do obrotu produktów homeopatycznych”.

Resort może liczyć na wsparcie

Takie rozwiązanie pozwoliłoby zachować „naukowy charakter medycyny zagrożony marketingową ofensywą wyznawców homeopatii”, bo z tym mamy już do czynienia w naszym kraju. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zadeklarował poparcie samorządu lekarskiego dla takiej inicjatywy, wliczając w to także międzynarodowe i europejskie organizacje zrzeszające lekarzy, których członkiem jest Naczelna Izba Lekarska.

List Macieja Hamankiewicza dotyczy opinii wiceministra na temat homeopatii wyrażonej w wywiadzie dla tygodnika „Wprost” z 28 kwietnia 2014 roku. Igor Radziewicz-Winnicki stwierdził w nim m.in., że nie wyobraża sobie, w jaki sposób za pomocą naukowej metody medycyny można opisać „pozbawiony logiki zespół przekonań leżących u podstaw homeopatii”.

mt

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.