Świdnica ma program przeciw próchnicy

Wybrano realizatora programu zdrowotnego „W Świdnicy bez próchnicy”. Centrum Stomatologii Estetycznej, Ortodoncji i Implantologii Proxima od września br. do czerwca 2020 roku przeprowadzi szereg działań informacyjno-edukacyjnych i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem chorobie próchnicy u najmłodszych świdniczan.

Foto: UM Świdnica

– To już trzeci nasz sztandarowy projekt w dziedzinie zdrowia, oprócz programów szczepień przeciwko HPV i grypie – mówi zastępca prezydenta Szymon Chojnowski.

Na ten cel miasto przeznaczy ponad 253 tys. zł. – Wydział Polityki Społecznej jest bardzo aktywny w dziedzinie profilaktyki uzależnień wśród młodzieży oraz w dziedzinie szeroko pojętej polityki senioralnej. Podejmujemy wiele inicjatyw skierowanych zwłaszcza do tych grup społecznych, które szczególnie potrzebują wsparcia – dodaje zastępca prezydenta miasta.

Świdnicki program obejmie od roku szkolnego 2018/2019 dzieci z grup „zerówkowych” wszystkich przedszkoli, punktów przedszkolnych i klas 0 oraz 1 szkół podstawowych. Łącznie w dwuletnim okresie realizacji będzie to około 1000 dzieci. Grupa ta została wybrana zgodnie z sugestiami lekarzy dentystów ze względu na kształtowanie nawyków oraz stan uzębienia.

Działania informacyjno-edukacyjne będą skierowane do dzieci, ich rodziców/opiekunów prawnych i nauczycieli. Warunkiem uczestnictwa jest miejsce zamieszkania na terenie Świdnicy oraz pisemna zgoda rodzica lub opiekuna. Wśród działań programu „W Świdnicy bez próchnicy” planuje się kampanię promocyjną, edukacyjną, spotkania z rodzicami, wyposażenie dzieci w akcesoria (kubek, szczoteczka), badania diagnostyczne i lakowanie.

– Pod koniec sierpnia realizatorzy programu spotkają się z dyrektorami świdnickich placówek oświatowych, aby omówić szczegóły przedsięwzięcia. A już we wrześniu rozpoczną się pierwsze spotkania edukacyjno-informacyjne z rodzicami i nauczycielami – dodaje Danuta Nowicka, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Spraw Socjalnych Urzędu Miejskiego w Świdnicy. Po zakończeniu programu każdy rodzic otrzyma informacje o stanie jamy ustnej dziecka i jako dowód wykonanego badania – „certyfikat uśmiechu”.

Świdnica to miasto w województwie dolnośląskim, siedziba powiatu świdnickiego. Mieszka tu ok. 58 tys. osób. Nie tak dawno temu, podczas prac archeologicznych prowadzonych na tamtym terenie w Świdnicy, odkryto ślady osady plemion z kręgu kultury łużyckiej oraz cmentarzysko ciałopalne z bogato wyposażonymi grobami. Około 990 roku obszar obecnej Świdnicy został włączony do państwa Polan przez księcia Mieszka I uważanego za faktycznego twórcę polskiej państwowości.

Źródło: UM Świdnica

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.