Długo wyczekiwane rozporządzenie dotyczące rezydentów podpisane

Wczoraj, w kuluarach Forum Ekonomicznego w Krynicy, minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiadał, że w czwartek (tj. 6 września) podpisze nowe rozporządzenie w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizację w ramach rezydentury.

Foto: pixabay.com

– Oznacza to, że zostanie zrealizowane ustalenie zapisane w paragrafie 3 porozumienia podpisanego w lutym z Porozumieniem Rezydentów – powiedział minister zdrowia.

Słowom ministra stało się zadość. Co jest w długo wyczekiwanym przez młodych lekarzy rozporządzeniu? Wysokość miesięcznego zasadniczego wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów odbywających szkolenie specjalizacyjne w trybie rezydentury zależy od dziedziny medycyny i od okresu specjalizacji.

W przypadku lekarza i lekarza dentysty odbywającego daną specjalizację w ramach rezydentury w 20 dziedzinach: anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia onkologiczna, chirurgia ogólna, choroby wewnętrzne, geriatria, hematologia, kardiologia dziecięca, medycyna ratunkowa, medycyna rodzinna, neonatologia, neurologia dziecięca, onkologia kliniczna, onkologia i hematologia dziecięca, ortodoncja, patomorfologia, pediatria, psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży, radioterapia onkologiczna, stomatologia dziecięca, wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego będzie następująca: w pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury wynosi 4700 zł, a w przypadku zakwalifikowania do jej odbywania w drugim postępowaniu kwalifikacyjnym w 2017 r. oraz w pierwszym postępowaniu kwalifikacyjnym w 2018 r. – 4875 zł, po dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury – 5300 zł.

Wysokość zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarza i lekarza dentysty odbywającego daną specjalizację w pozostałych dziedzinach medycyny w ramach rezydentury w pierwszych dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury wynosi 4000 zł, po dwóch latach zatrudnienia w trybie rezydentury – 4500 zł. Co ważne, rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, ale z mocą od dnia 1 lipca 2018 r.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.