Eliminuje złe bakterie. Czystsze zęby dzięki Portugalczykom

Wielodyscyplinarny zespół z Wydziału Nauki i Technologii oraz Wydziału Medycyny Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia) stworzył nowy środek zapobiegający powstawaniu płytki nazębnej, oparty na naturalnych cząsteczkach organicznych.

Foto: pixabay.com

„Biobloker” opracowany przez portugalskich naukowców przywiera do szkliwa, tworząc śliską powłokę, przez co uniemożliwia osadzanie się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie płytki nazębnej.

Jak podkreśla jeden z członków zespołu Sérgio Matos, „biobloker” uniemożliwia osadzanie się na zębach bakterii z rodziny Streptococcus, które stanowią doskonałe podłoże do rozwoju bakterii negatywnie wpływających na stan jamy ustnej.

Jak twierdzą naukowcy Daniel Abegão, Filipe Antunes i Sérgio Matos, eliminacja bakterii z rodziny Streptococcus jest kluczowa w zapobieganiu próchnicy, a usunięcie kotwicy, którą tworzą, będzie skutecznie zapobiegać osadzaniu się innych bakterii.

Tradycyjne środki przeciwbakteryjne wykorzystują strategię „spalonej ziemi”, czyli eliminują zarówno złe, jak i dobre bakterie. Nowy środek nie zabija bakterii niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania flory. Portugalski uniwersytet niebawem opatentuje wynalazek. Naukowcy przewidują, że trafi na rynek do 2020 r.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.