Ministrowie o podwyżkach, sytuacji finansowej i nie tylko

IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych to dwa dni dyskusji o najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi na co dzień stają zarówno osoby zawodowo związane z ochroną zdrowia w Polsce, jak i pacjenci.

Foto: HCC

O czym w czasie debat mówili przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia?

Józefa Szczurek-Żelazko, wiceminister zdrowia: – W ciągu ostatnich trzech lat, i jest to stwierdzenie obiektywne, wyraźnie wzrosły wynagrodzenia we wszystkich grupach zawodów medycznych – lekarzy, pielęgniarek, ratowników. Spowodowało to coraz mniejszy odpływ kadry medycznej z systemu. Zapewne są jeszcze grupy, które wymagają troski ze względu na ich sposób wynagradzania, ale to też się dzieje.

Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia, szef Krajowej Rady Onkologii: – Jestem przekonany, że w polskiej onkologii od wielu lat nie działo się tak dużo dobrego, jak obecnie. Pakiet zmian zaproponowany przez ekspertów i Ministerstwo Zdrowia jest już sukcesywnie wdrażany. Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) i Narodowej Strategii Onkologicznej to fundamenty zmian w onkologii, ale oprócz tego jest dużo innych działań, mniejszych projektów, które mają wpływ na jakość leczenia onkologicznego w Polsce.

Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia: – Chcemy zmienić warunki dostępu lekarza rodzinnego do dokumentacji medycznej. Na mocy ustawy podstawowej opieki zdrowotnej miałby z automatu zgodę na dostęp do dokumentacji, natomiast pacjent mógłby ją wycofać. To jest krok w stronę tego, żeby lekarzom rodzinnym łatwiej pełniło im się rolę koordynatora leczenia Chcemy też dać możliwość lekarzom podstawowej opieki zakładania pacjentom profilu zaufanego i konta pacjenta.

Łukasz Szumowski, minister zdrowia: – Chcemy poprawić sytuację finansową szpitali, które z różnych przyczyn ponoszą od niedawna zwiększone koszty, na przykład z własnych środków podnosząc wynagrodzenia w tych zawodach medycznych, które nie były objęte odrębnymi regulacjami, chociażby techników, fizjoterapeutów, czy diagnostów. Zwiększamy ryczałt podnosząc finansowanie najbardziej powszechnych świadczeń, między innymi w chirurgii i internie. Trzeba jednak dokładnie określić rolę w systemie szpitali pierwszego i drugiego poziomu referencyjnego, czyli większości jednostek powiatowych. Wiemy, że często opieka długoterminowa jest niedofinansowana, dlatego planujemy zwiększyć wydatki w tym zakresie.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.