Wpis o niewykonywaniu zawodu

NFZ, przeprowadzając analizę udzielania świadczeń opieki zdrowotnej zrealizowanych w 2017 i 2018 r., ustalił, że w odniesieniu do niektórych świadczeń wykazano do celów rozliczeniowych lekarzy i lekarzy dentystów, którzy w CRL posiadają status „lekarz niewykonujący zawodu (uprawniony do wykonywania zawodu w stosunku do swojej osoby, współmałżonka, wstępnych i zstępnych)”.

Co oznacza taki wpis?

Jest to informacja, że lekarz w danym momencie nie wykonuje zawodu, ale posiada prawo wykonywania zawodu, które w żaden sposób nie zostało zawieszone lub ograniczone przez organy samorządu lekarskiego, sąd powszechny lub prokuratora.

– Lekarz, który złożył oświadczenia o zaprzestaniu lub zamiarze zaprzestania wykonywania zawodu na obszarze Polski i w stosunku do którego w CRL widnieje taki wpis, ma pełne i nieograniczone prawo wykonywania zawodu, w związku z tym może udzielać świadczeń zdrowotnych. Nie ma więc podstaw prawnych do przyjęcia, że lekarz, w odniesieniu do którego ww. wpis figuruje w Centralnym Rejestrze Lekarzy i Lekarzy Dentystów, utracił prawo udzielania świadczeń opieki zdrowotnej u świadczeniodawców realizujących umowę z NFZ – wyjaśnia Małgorzata Brzozowska-Kruczek, radca prawny NIL.

Jeżeli NFZ posiada informacje, że lekarz ze statusem „niewykonujący zawodu” uczestniczy w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych z budżetu państwa, proszony jest o przekazanie jej do właściwej OIL lub do NIL.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.