Przykłady zarzutów stawianych lekarzom przez prokuraturę

Prokuratury na terenie całego kraju prowadzą postępowania dotyczące błędów medycznych. Za co stawiane są zarzuty lekarzom?

Foto: pixabay.com

Przykład nr 1

Lekarz nie dokonał oceny stanu zdrowia i nie podjął decyzji o natychmiastowej hospitalizacji pacjentki, mimo że istniały uzasadnione podstawy do przypuszczenia, że napad drgawek z utratą przytomności nie był objawem padaczki, a innej choroby powodującej uszkodzenie centralnego układu nerwowego. Zaniechanie przewiezienia do szpitala skutkowało zgonem tego samego dnia.

Zarzut: nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia.

Przykład nr 2

Lekarka nieprawidłowo przeprowadziła poród. Ze znacznym opóźnieniem podjęła decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia, pomimo że sytuacja położnicza, która wystąpiła u matki dziecka, wymagała wykonania cesarskiego cięcia w trybie naglącym. W konsekwencji z gęstych, zielonych wód płodowych wydobyto noworodka będącego w głębokiej zamartwicy i w bardzo ciężkim stanie. Noworodek zaciągnął do płuc wody płodowe z wydaloną wcześniej smółką. Od razu po narodzinach dziecko zaintubowano i przewieziono na oddział intensywnej terapii. Następnego dnia zmarło.

Zarzut: nieumyślne narażenie na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.