E-recepta: czy kod dostępu można podać przez telefon?

Co w sytuacji, kiedy pacjent zgubił otrzymany od lekarza w formie wydruku kod dostępu niezbędny do realizacji e-recepty? Czy można podać go przez telefon?

Foto: pixabay.com

Urząd Ochrony Danych Osobowych wyjaśnia, że jest to dopuszczalne, ale tylko w wyjątkowych przypadkach i pod pewnym warunkiem.

Zgodnie z art. 96b prawa farmaceutycznego, kod do e-recepty może wydać tylko osoba, która ją wystawiała. Jeżeli był to lekarz, to tylko ten lekarz może pacjentowi taką informację przekazać, jednak jedynie po zweryfikowaniu tożsamości osoby dzwoniącej.

„W przypadku udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach telemedycyny – z punktu widzenia ochrony danych osobowych, istotne jest właściwe zidentyfikowanie pacjenta. Niewłaściwa identyfikacja pacjenta może prowadzić do udostępnienia informacji osobie nieuprawnionej, która – jeśli dodatkowo dysponowałaby numerem PESEL pacjenta – mogłaby zrealizować receptę, podszywając się pod pacjenta. Potwierdzanie tożsamości rozmówcy powinno odbywać się przy zastosowaniu wdrożonych zasad zapewniających maksymalny poziom ochrony danych osobowych tak, aby udzielone informacje zostały przekazane wyłącznie osobie uprawnionej do uzyskania takich informacji” – napisano na stronie UODO.

W przypadku wątpliwości dotyczących tożsamości osoby dzwoniącej powinno się odmówić udzielenia takiej informacji. UODO ostrzega przed osobami, które w ostatnim czasie pojawiają się u przedsiębiorców i podają za kontrolerów Urzędu Ochrony Danych Osobowych. UODO informuje, że zanim pojawi się upoważniony do przeprowadzenia kontroli pracownik urzędu, dany podmiot zostanie uprzednio zawiadomiony o takiej wizycie pisemnie i telefonicznie, a pracownik przedstawi niezbędne upoważnienia.

Powiązane aktualności

Jeden komentarz

Skomentuj
  1. Avatar
    Ela Dziewiecka
    Kwi 02, 2020 - 09:56 AM

    Czy jest obowiązek udzielania e-recept dla lekarzy i czy są ściśle określone unormowania tego procesu?

    Czy lekarz może prosić by po e-recepte iść dwa razy do przychodni. Raz z kartka z danymi o lekach jakie zarzywamy od lat niezmiennie. Drugi raz po odbiór karteczki z kodem po dniu lub dwóch dniach. Czy nawet w przypadku osób szczegolnie narażonych, z chorobami obciazajacymj, starszych nie można lekarza do niczego przymusić bo on może robić co chce i mieć zła wolę?

    Bo taka jest praktyka. Nie wiem czy zgodna z prawem i gdzie to zgłaszac bo wszędzie zbywają.

    ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.