Gronkiewicz-Waltz odwołała Chazana

Najpierw NFZ nałożył na szpital karę 70 tys. zł, teraz prezydent Warszawy odwołuje dyrektora placówki. Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła dziś wyniki kontroli prowadzonej od 10 czerwca do 8 lipca w podległym miastu szpitalu im. Świętej Rodziny.

1

Foto: Marta Jakubiak

„Prof. Chazan, odmawiając informacji w zakresie realnej możliwości uzyskania świadczenia, działał jako administrator placówki, nie będąc lekarzem prowadzącym pacjentki, nie mógł w świetle obowiązujących przepisów powołać się na klauzulę sumienia, która ma charakter indywidualny” – czytamy w projekcie wystąpienia pokontrolnego.

– Wnioski z kontroli są podstawą do rozwiązania stosunku pracy z prof. Chazanem – powiedziała podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Warszawy.

W trakcie prowadzonej kontroli wykryto różnego rodzaju nieprawidłowości, m.in. to, że niepotrzebne było zlecenie badania genetycznego, na co wskazał konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii, którego Ratusz poprosił o opinię w tej sprawie. Na podstawie badań, które zostały wcześniej przeprowadzone, np. badań obrazowych, można było już stwierdzić, jak bardzo uszkodzony jest płód. Nie było konieczności wykonywania dodatkowych badań genetycznych, których zlecenie i wykonanie spowodowały, że przekroczony został termin 24 tygodni, czyli czas, w którym zabieg przerywania ciąży można było przeprowadzić.

Stwierdzono też inne błędy formalne dotyczące funkcjonowania szpitala, a także procedur zarządzania nim. Kontrolerzy przeanalizowali 2200 stron dokumentacji. Wszystko to zdecydowało o wypowiedzeniu umowy o pracę profesorowi, który zostanie zwolniony w trybie ustalonym przez radcę prawnego. Obecnie Bogdan Chazan przebywa na planowanym urlopie.

Powiązane aktualności

komentarze 2

Skomentuj
 1. Laura
  lip 09, 2014 - 01:30 PM

  Profesor postawił szpital na nogi, także finansowo. Rodzice walą do niego drzwiami i oknami (ludzie z Warszawy dobrze to wiedzą – wystarczy popytać znajomych, które decydowały się rodzić na Madalińskiego), Warunki w salach porodowych lepsze niż gdziekolwiek indziej (od ponad kilku lat świetne sale). Można by długo wymieniać…

  ODPOWIEDZ
  • wiola
   lip 09, 2014 - 05:10 PM

   zgadza się! dlatego dobrze, że lekarze złożyli wniosek do TK – może dzięki nim politycy wezmą się do roboty i ustanowią prawo, które nie będzie budziło wątpliwości!

   ODPOWIEDZ

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.