W USA wzrasta liczba nowotworów związanych z otyłością

Choroby sercowo-naczyniowe i nowotwory to główne przyczyny zgonów na świecie. Wśród tych ostatnich część ma związek z nadmierną masa ciała.

Foto: pixabay.com

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Stanach Zjednoczonych obserwowano zmniejszenie umieralności z powodu chorób sercowo-naczyniowych, jednak od 2011 roku ten trend ulega spowolnieniu co przypisuje się epidemii otyłości w społeczeństwie amerykańskim. Podobnej zależności nie zaobserwowano dla ogółu chorób nowotworowych, w których nadal wraz z rozwojem medycyny obserwowany jest spadek umieralności.

W czasopiśmie „JAMA Network Open” opublikowano badanie, w którym przeanalizowano trendy dla nowotworów zależnych od otyłości. Nowotwory te odpowiadają za około 33 proc. zgonów z powodu nowotworów na świecie. Zauważono, że wraz z upowszechnieniem się otyłości w społeczeństwie amerykańskim zwiększa się liczba tych nowotworów. W efekcie spadek umieralności z ich powodu uległ znacznemu zahamowaniu. Trend ten jest najbardziej widoczny wśród kobiet i ludzi rasy białej nie będących pochodzenia hiszpańskiego.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.