26 kwietnia 2024

Stres w dzieciństwie a zęby trzonowe

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że u dzieci ze środowisk o niższych dochodach oraz tych, które przechodzą trudne doświadczenia, pierwsze stałe zęby trzonowe wyżynają się szybciej.

Foto: pixabay.com

Obserwacje te są zgodne z szerszym wzorcem przyspieszonego rozwoju, który często występuje w warunkach stresu doświadczanego we wczesnym okresie życia. Neurobiolog Allyson Mackey, adiunkt na wydziale psychologii w University of Pensylvania, która bada rozwój mózgu, postanowiła sprawdzić, czy fakt pojawienia się stałych zębów trzonowych może świadczyć o wczesnym dojrzewaniu dzieci.

Zależność tę badała wraz z doktorantką Cassidy McDermott i badaczami z Penn’s School of Dental Medicine i University of Missouri-Kansas City. W dwóch badaniach rozwoju mózgu, które obejmowały strukturalne i funkcjonalne skany MRI, uczestniczyło ponad 100 dzieci w wieku od 4 do 7 lat. – Istnieje jeden rodzaj skanu MRI, zwany T2, w którym można dość dobrze zwizualizować morfologię zęba – mówi McDermott.

Erupcja trzonowców to ważny wskaźnik rozwoju, dlatego Mackey i McDermott nawiązały współpracę z prof. Muralidharem Mupparapu, szefem Oral & Maxillofacial Radiology PDM University of Pensylvania, który opracował nowatorską skalę do precyzyjnej oceny położenia każdego zęba. – Odkryliśmy, że zarówno status materialny, jak i niekorzystne doświadczenia z dzieciństwa są powiązane ze stanem wyrzynania się trzonowców – poinformowała McDermott.

Badacze przeanalizowali też dane zawarte w dużym, reprezentatywnym dla populacji zbiorze National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES), który obejmuje m.in. dane stomatologiczne, demograficzne i dochód rodziny. Chociaż NHANES nieco inaczej mierzy np. rozwój zębów, otrzymano podobne wyniki.

Naukowcy mają nadzieję nawiązać w przyszłości współpracę z gabinetami dentystycznymi w celu rekrutacji dzieci do badań i obserwowanie ich aż do dorosłości, aby uzyskać więcej informacji. –Chciałbym, aby wielu naukowców przyłączyło się do nas i przetestowało nasze hipotezy – Mackey zachęca do współpracy.

Źródło: sciencedaily.com