Nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty uchwalona

W nocy ze środy na czwartek Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. Za było 228 posłów, przeciw 215, a jeden się wstrzymał. 

Foto: twitter.com/KancelariaSejmu

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw odbyło się we wtorek 15 listopada. Tak jak informowaliśmy TUTAJ, sejmowa Komisja Zdrowia nieoczekiwanie – z uwagi na rozkład sił między stroną prorządową i opozycją – przyjęła wniosek o odrzucenie projektu w całości.

– Dziwi mnie, że przepisy tak głęboko ingerujące w dostępność do świadczeń dla chorych występują pod nazwą „projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw”, podczas gdy w praktyce nie odnoszą się do wykonywania tych zawodów. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że jeśli te zmiany wejdą w życie, to pacjent za brak dostępności do świadczeń winą obarczy lekarzy. Wielu lekarzy może to uznać za próbę zrobienia z nas kozła ofiarnego przez polityków – mówił sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej Grzegorz Wrona przed głosowaniem, poproszony przez „Gazetę Lekarską” o komentarz. 

W środę 16 listopada w czasie plenarnego posiedzenia Sejm najpierw odrzucił wniosek Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu i skierował go do ponownego rozpatrzenia przez Komisję. Jej posiedzenie było dość burzliwe, ale tym razem obyło się bez niespodzianek. Komisja Zdrowia jeszcze tego samego dnia przegłosowała poprawki do ustawy, a projekt ponownie przekazano do Sejmu, po czym ostatniej nocy został uchwalony. Za zagłosowało 228 posłów, przeciw 215, a jeden się wstrzymał.

Krytycznie do przepisów odnosi się Naczelna Rada Lekarska. W stanowisku przyjętym kilka tygodni temu NRL podkreśliła, że przepisy przenoszą część zadań do Narodowego Funduszu Zdrowia, ale nie idą za tym środki finansowe, co będzie niekorzystne z punktu widzenia pacjentów, gdyż pula pieniędzy na leczenie się zmniejszy. To z kolei ograniczy dostęp pacjentom do świadczeń. Ustawa zakłada m.in. objęcie przez NFZ finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych i leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych dla osób w wieku 75+, a także leków dla kobiet w ciąży.

Ustawa teraz trafi do Senatu. Kolejne posiedzenie Sejmu RP zostało zwołane na dni 30 listopada-2 grudnia (środa-piątek).

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.