System no-fault. Poparcie dla inicjatywy samorządu lekarskiego

Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych (KRDL) poparła starania samorządu lekarskiego zmierzające do przyjęcia ustawy o systemie rejestracji zdarzeń niepożądanych i systemie kompensacji zdarzeń medycznych.

Foto: shutterstock.com

„Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych popiera inicjatywę zmierzającą do zapewnienia monitorowania zdarzeń niepożądanych oraz kształcenia personelu podmiotów leczniczych w zakresie zapobiegania zdarzeniom niepożądanym” – czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie internetowej KIDL.

Samorząd zawodowy diagnostów laboratoryjnych opowiada się za stworzeniem kompleksowego systemu kompensacyjnego dla pacjentów, u których doszło do niepożądanego zdarzenia medycznego.

Najważniejszymi założeniami projektu ustawy o systemie rejestracji zdarzeń niepożądanych i systemie kompensacji zdarzeń medycznych (w skrócie określanego jako „projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia”), który przygotowała Naczelna Izba Lekarska, są:

  • naprawa zdarzeń niepożądanych i wypracowanie lepszej jakości leczenia,
  • kompleksowa ścieżka przyznania rekompensat pacjentom,
  • uwolnienie lekarzy spod represyjnego systemu opartego o karę i winę.

Projekt ustawy powstał m.in. w oparciu o konsultacje ze środowiskiem lekarskim oraz specjalistami z różnych dziedzin życia, m.in. ekspertami od prawa karnego i cywilnego. Wśród nich był m.in. prof. Andrzej Zoll.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.