Paweł Barucha: miejsc więcej, ale to nie wystarczy

Długotrwałe starania samorządu lekarskiego, a w szczególności Komisji Stomatologicznej NRL, przyniosły efekt w postaci przekazania minimum 140 mln zł ze środków publicznych na nadwykonania w stomatologii – pisze wiceprezes NRL Paweł Barucha w felietonie na łamach „Gazety Lekarskiej”.

Fot. NIL

Widzimy także postęp w pracach nad „siódemką NIL”, czyli przygotowaną przez Samorząd Lekarski listą najpilniejszych zmian do wdrożenia przez minister Katarzynę Sójkę.

Punkt piąty – o przekazaniu wojewódzkim oddziałom NFZ środków na realizację zmian finansowania w stomatologii, jest szczególnie istotny i nie powinien być w ogóle negocjowany. Widzimy otwartość Pani Minister i chęć szybkiego spełnienia tego postulatu. Mamy nadzieję, że nie jest to jednorazowy kompromis, ale cześć systemowego uregulowania kwestii nadwykonań.

Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że w obecnym postępowaniu kwalifikacyjnym znacznie zwiększono liczbę miejsc na rezydenturach z dziedzin stomatologicznych. W protetyce stomatologicznej jest ich 35, w stomatologii dziecięcej 26, w stomatologii zachowawczej z endodoncją 46, w ortodoncji 37, w chirurgii stomatologicznej 29, a w chirurgii szczękowo-twarzowej 22.

Oczywiście, liczba ta wciąż nie rozwiązuje problemu trudności z uzyskaniem specjalizacji przez lekarzy dentystów w Polsce. Podczas wrześniowego posiedzenia Rady ds. Stomatologii przy Ministrze Zdrowia podkreślaliśmy potrzebę znacznego zwiększenia liczby miejsc specjalizacyjnych w dziedzinach stomatologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc akademickich.

Postulat ten mieliśmy szansę osobiście przedstawić Pani Minister, która zaszczyciła spotkanie swoją obecnością i poznała członków zespołu. Zależy nam, by młodzi lekarze dentyści zdobywali specjalizacje w dużych ośrodkach akademickich z najlepszym zapleczem, a także by potem kontynuowali w nich karierę akademicką, kształcąc kolejnych specjalistów.

Nie możemy zapomnieć o miejscach, które posiadają akredytację do prowadzenia specjalizacji, a nie są ośrodkami akademickimi. Proponujemy zwiększenie finansowania przez NFZ poprzez zastosowanie współczynnika.

Paweł Barucha, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.