Szkolenia z ergonomii? Nie są obowiązkowe!

Dzisiaj na stronie internetowej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej ukazał się komunikat biura prawnego. Dotyczy on ofert szkoleń z zakresu ergonomii składanych drogą telefoniczną wielu wielkopolskim lekarzom, co w ostatnim czasie miało miejsce w tamtej części kraju. Izba zaleca ostrożność

Foto: imageworld.pl

„W związku ze napływającymi od lekarzy sygnałami dotyczącymi rzekomo obowiązkowych kursów z zakresu ‘ergonomii szkodliwych czynników pracy’, które oferowane były członkom Wielkopolskiej Izby Lekarskiej w Poznaniu, należy wskazać, że w ostatnim czasie nie zostało wydane żadne nowe rozporządzenie ani też inny akt prawny dotyczący obowiązkowych kursów dla pracodawców w tym zakresie.

Obowiązek szkolenia pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy wynika z ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1974 nr 24 poz. 141 z późn. zm.) oraz wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. 2004 nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), natomiast za działalność szkoleniową w tym zakresie odpowiedzialni są pracodawcy, którzy zapewniają pracownikom odbycie szkolenia odpowiedniego dla wykonywanej przez nich pracy. Szkolenia organizowane i prowadzone są przez pracodawców lub przez podmioty uprawnione do prowadzenia działalności szkoleniowej w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy na podstawie przepisów o systemie oświaty.”.

Powiązane aktualności

Skomentuj

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.