24 czerwca 2024

Aktywność fizyczna w dobie pandemii. 8 tygodni do zdrowia

„8 tygodni do zdrowia” to 8 programów treningowych o długości 35 minut, o wzrastającej stopniowo intensywności. Filmy są prezentowane na kanale YouTube Akademia NFZ przez kolejnych 8 tygodni – jeden film w każdym tygodniu.

Foto: pixabay.com

Program  profilaktyczno-treningowy NFZ zawiera wszystkie niezbędne metodyczne elementy profesjonalnie opracowanych programów aktywności fizycznej, czyli:

  • kwalifikację do podjęcia aktywności fizycznej, zaplanowaną z użyciem kwestionariusza Physical Activity Readiness Questionnaire (PAR-Q),
  • ocenę wydolności fizycznej przed i po 8-tygoniowym programie, przeprowadzaną za pomocą testu Coopera,
  • szczegółowy opis obciążenia stopniowo zwiększającego się w każdym tygodniu wg zasady FITT – częstotliwość, intensywność, czas trwania i typ aktywności,
  • nadzór lekarza, fizjoterapeuty, trenera, psychologa i dietetyka,
  • formy aktywności fizycznej powszechnie dostępne (marsz, jazda na rowerze, ćwiczenia).

– „8 tygodni do zdrowia” jest przykładem zwiększania aktywności fizycznej w sposób holistyczny, łącząc ją z żywieniem, zdrowiem, fizjoprofilaktyką i dobrostanem psychofizycznym. Program jest szczególnie cenną propozycją w obecnych warunkach pandemii COVID-19, ponieważ może być bezpiecznie realizowany w warunkach zdalnego nadzoru uczestników – mówi dr hab. Natalia Morgulec-Adamowicz z Katedry Nauczania Ruchu AWF w Warszawie.

Wszystkie testy, informacje oraz już opublikowane filmy z ćwiczeniami niezbędne do rozpoczęcia treningów z „8 tygodni do zdrowia” znajdziesz na stronie – https://akademia.nfz.gov.pl/8-tygodni-do-zdrowia.