16 czerwca 2024

Algorytm rozpozna guzy

Na Politechnice Gdańskiej opracowano nowatorski system do rozpoznawania złośliwości guzów nerek.

Foto: pixabay.com

System TITAN przy użyciu technologii uczenia maszynowego i algorytmów sztucznej inteligencji określa prawdopodobieństwo złośliwości guza nerki na podstawie zdjęcia tomografii komputerowej jamy brzusznej.

– Lekarz uzyskuje dodatkową opinię w postaci sugestii algorytmu w ciągu zaledwie kilkunastu sekund – mówi dr inż. Patryk Jasik. Dzięki systemowi możliwa będzie dokładniejsza diagnoza, co pomoże zmniejszyć liczbę niepotrzebnych operacji narażających zdrowie i życie pacjentów.

Większość chorych, u których występują guzy nerek, to osoby starsze, dla których operacja usunięcia guza może okazać się wysoce ryzykowna. Nierzadko, jeśli guz nie jest złośliwy, bezpieczniej jest nie wykonywać operacji i pozostawić go jedynie do dalszej obserwacji. Określenie złośliwości guza nie jest prostym zadaniem.

„Szacuje się, że obecnie w Polsce 15 do 20 proc. operacji usunięcia nerki po wykryciu w niej guza wykonywanych jest niepotrzebnie, bo guz, początkowo określony jako złośliwy, po operacji i zbadaniu histopatologicznym okazuje się łagodny” – podaje PG w informacji prasowej. Do wytrenowania sztucznej inteligencji wykorzystano ponad 15 tys. zdjęć tomograficznych od kilkuset pacjentów.

– Przy opracowywaniu naszego algorytmu przykładaliśmy szczególną uwagę do rozpoznawania guzów łagodnych, gdyż to właśnie poprawne ich wykrycie może potencjalnie uratować życie pacjenta – tłumaczy Aleksander Obuchowski, główny architekt AI projektu. W najbliższym czasie system zostanie testowo wdrożony w szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku, gdzie będą wykorzystywać go lekarze.