27 maja 2024

B. Szydło: W tym roku 8 mld zł więcej (wideo)

– Podjęliśmy decyzję, że w 2018 roku pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40 proc. w porównaniu do wydatków realizowanych przez naszych poprzedników – powiedziała szefowa rządu w środę podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.

Foto: KPRM

Premier Beata Szydło podkreśliła, że trzeba nadrobić zaległości z poprzednich lat i „naprawić cały system służby zdrowia”. Z jej ust padły konkretne deklaracje: w tym roku ma trafić dodatkowe 8 mld zł na służbę zdrowia, a w przyszłym kolejne ok. 6 mld zł.

Po posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego premier Szydło ma spotkać się z lekarzami rezydentami. – Zawieszamy protest do czasu spotkania z panią premier. Nasi przedstawiciele tam będą i od tego wszystko zależy. Biorąc pod uwagę to, ile spotkań odbyliśmy wcześniej, tak naprawdę nie możemy wykluczyć niczego – powiedział Filip Płużański z Porozumienia Rezydentów OZZL.

Przypomnijmy, że we wtorek wieczorem z protestującymi rezydentami spotkali się marszałek Senatu Stanisław Karczewski i minister Henryk Kowalczyk, który przekazał im list od premier, co doprowadziło do przełamania impasu w rozmowach między protestującymi a ministrem zdrowia Konstanty Radziwiłłem. W liście szefowa rządu zaprosiła lekarzy na rozmowy zastrzegając, że mogą się one odbyć „dopiero po zakończeniu trwającego protestu”. „Mamy dobrą wolę i liczymy na to samo” – napisała.

Więcej o proteście młodych lekarzy (m.in. analiza postulatów) tutaj.