15 czerwca 2024

Bezdech senny może nasilać objawy chorób serca

Zaburzenia oddychania podczas snu – przede wszystkim bezdech senny – mogą nasilać objawy chorób serca, a nawet być ich przyczyną. O potrzebie zwiększania świadomości w tym zakresie mówiono podczas wtorkowej konferencji w Katowicach.

Foto: freeimages.com

Aby zdiagnozować bezdech, pacjent jest na noc podłączany do specjalistycznej aparatury, która rejestruje różne funkcje jego organizmu podczas snu.

– Miałem pacjentkę, która na osiem godzin snu nie oddychała sześć. Jej komfort życia był bardzo niski, zdarzało jej się zasypiać podczas wizyty lekarskiej – mówił kierownik Kliniki Elektrokardiologii i Niewydolności Serca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Krzysztof Gołba.

Jak poinformował podczas konferencji współpracujący z kliniką pulmonolog dr hab. Mariusz Adamek, amerykańskie dane wskazują, że problem zaburzeń oddychania podczas snu może dotyczyć 6-7 proc. populacji.

– Takie osoby żyją w ciągłym alercie, nie przechodzą wszystkich normalnych faz snu, są ciągle niewyspane. W rezultacie układ współczulny jest cały czas aktywny, choć powinien się wyłączyć w nocy, kiedy jest czas na regenerację. To ma ogromne konsekwencje dla układu krążenia – wyjaśniał.

Źródło: www.kurier.pap.pl