16 czerwca 2024

Bezpieczeństwo jest ważne dla pacjenta i dla lekarza (wideo)

Bezpieczeństwo leczenia to bezpieczeństwo pacjenta, ale jest ono także naszym bezpieczeństwem – mówi Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika prasowego Naczelnej Izby Lekarskiej (NIL).

Foto: YouTube/NIL

Minęły już trzy tygodnie od premiery spotu „Ratowanie życia to nie przestępstwo”, w którym wystąpili aktorzy Tomasz Kot, znany m.in. z roli Zbigniewa Religii w filmie „Bogowie”, i Katarzyna Dąbrowska.

W 1,5-minutowym filmie są ukazane codzienne dylematy wielu lekarzy, którym mogą grozić konsekwencje prawne, mimo że chcą ratować życie i zdrowie pacjentów. Spot ma pomóc przekonać społeczeństwo, w tym polityków, do wprowadzenia systemu no fault.

Ten krótki film to początek kampanii społecznej NIL „Ratowanie życia to nie przestępstwo”. – Staramy się dotrzeć do jak największej liczby pacjentów – mówi Jakub Kosikowski, p.o. rzecznika prasowego NIL, w nowym filmie opublikowanym na kanale samorządu lekarskiego w serwisie YouTube.

– Bezpieczeństwo leczenia to bezpieczeństwo pacjenta. Nikt nie jest nieomylny. My, jako lekarze, też popełniamy błędy i ważne jest, by pacjent w szpitalu wiedział, że lekarz nie zamiata ich pod dywan, ale uczy się na ich podstawie i wyciąga wnioski, tak by ich więcej nie popełnić – podkreśla Jakub Kosikowski.

– Samorządowy projekt ustawy o bezpieczeństwie leczenia jest ważny dla lekarzy od samego początku kariery zawodowej. Niech bronią się nasze decyzje jako lekarzy, a nie to, w jaki sposób opisaliśmy daną procedurę medyczną. Nie chodzi o bezkarność – dodaje p.o. rzecznika prasowego NIL.

Zobacz spot „Ratowanie życia to nie przestępstwo”:

Zobacz zdjęcia z planu filmowego:

Wypowiedź Jakuba Kosikowskiego, p.o. rzecznika prasowego NIL: