19 lipca 2024

Bezpłatny poród przy blasku świec w Centrum Porodów Naturalnych?

Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w Warszawie otwiera Centrum Porodów Naturalnych oparte na pomyśle oddziałów porodowych naturalnych funkcjonujących w krajach europejskich.

Foto: archiwum szpitala

Centrum obejmuje trzy dwupokojowe apartamenty wyposażone w baseny porodowe oraz Salę Porodów Naturalnych, zorganizowaną w ramach Bloku Porodowego.

W kameralnych apartamentach, wystylizowanych na domowe zacisze, czeka na kobietę salonik dedykowany do porodu, wyposażony w basen porodowy oraz pokój dla mamy i dziecka wraz z aneksem kuchennym i zapleczem higieniczno-sanitarnym.

Centrum Porodów Naturalnych dedykowane jest dla kobiet z ciążą niepowikłaną. Kierowane są tu kobiety wcześniej przygotowane do takiej formy porodu przez położne w szkole rodzenia lub podczas wizyt w Przychodni Przyszpitalnej oraz pacjentki wyselekcjonowane w Izbie Przyjęć przez lekarzy dyżurnych. Nad prawidłowym przebiegiem porodu stale czuwa położna.

– Nasz szpital jest miejscem, w którym mogą spełnić się marzenia. Marzenia o porodzie. Tak! Poród jest powitaniem najmłodszego członka rodziny – dziecka. Jeśli rodzice czekają na powrót dzieci z kolonii, od babci, z wycieczki przygotowują często niespodzianki, dekoracje. Czekają z radością. A przed porodem? To nie powrót – to nadejście. Przygotowanie się do najradośniejszej chwili w życiu. Oczywiście. Wyjście naprzeciw bezstresowemu przyjściu na świat dziecka to jest powód otwarcia naszego „Centrum”. To jest dar dla matki, dziecka, ojca. Po prostu dla rodziny – powiedział dr n. med. Jerzy Zwoliński, lekarz kierujący Oddziałem Położnictwa Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rodziny.

We wnętrzach Centrum Porodów Naturalnych kobieta ma możliwość uwolnienia swej energii tańcząc w rytm ulubionej muzyki, śpiewając, krzycząc, stękając, tuląc się do partnera. Skakanie na piłce, kołysanie biodrami, falowanie w basenie wypełnionym wodą oraz wszelka aktywność fizyczna ułatwiają fizjologiczny proces narodzin dziecka. Ważne jest skupienie, wyciszenie, wsłuchanie się i współpraca ze swoim ciałem, wtedy uda się poczuć każdy mięsień, którego praca pomaga przyjść dziecku na świat. Podczas porodu fizjologicznego kobieta poznaje własne zasoby, oswaja strach, odkrywa w sobie naturalną kobiecą moc i siłę. Jest we właściwym miejscu, ma tu stałe wsparcie i opiekę położnej, która respektuje jej prawa oraz intymność, jest naprawdę bezpieczna.

Wejście do basenu z kojącą wodą odpręża i umożliwia wyzwolenie naturalnych endorfin i oksytocyny. Skurcze stają się natychmiast mniej bolesne i bardziej skuteczne, w konsekwencji porody do wody są krótsze niż porody tradycyjne. Ciepła woda pozwoli w pełni rozluźnić napięte i zmęczone mięśnie, uwolnić ich napięcie i przygotować się na przyjęcie kolejnego skurczu. Woda działa również miejscowo, zmiękcza tkanki krocza, unikając tym samym jego pęknięciu. Podczas porodu woda zakrywa brzuch tuż poniżej poziomu piersi. Wymieniana jest na bieżąco, z dbałością o stałą temperaturę 36-37 stopni Celsjusza (przy temperaturze powietrza 26-27 stopni Celsjusza) oraz czystość (w trakcie porodu dostają się do niej m.in. wody płodowe oraz śluz i krew).

Basen porodowy jest przestrzenią tylko dla kobiety. Może się w nim swobodnie poruszać w wodzie – swobodnie kołysać, zmieniać jedną pozycję na drugą, krążyć, zamiennie blokować i przechylać miednicę, klęczeć do przodu i do tyłu oraz wykonywać falujące ruchy całym kręgosłupem. Ciało w wodzie jest lekkie i swobodnie, bez wysiłku można je unosić i radzić sobie ze skurczami, na swój sposób. Łatwiej jest także wypchnąć dziecko do wody, niż w powietrze. Dziecko doznaje mniejszego szoku podczas przyjścia na świat, bowiem trafia do znanego mu środowiska wodnego. Jest spokojniejsze i mniej płacze. Krótszy czas porodu do wody oznacza także mniejsze ryzyko niedotlenienia płodu. Łagodzone są także bodźce zewnętrzne, takie jak światło, hałas czy temperatura. Poród w wodzie jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dziecka. Poród i czas po porodzie to ogromna zmiana. Nadmiar wrażeń, emocje, wzruszenia – od teraz życie kobiety nie będzie już takie samo. Kilka tygodni połogu to czas by odpocząć, zregenerować siły, na nowo odnaleźć siebie i poznać swoje nowonarodzone dziecko.

Poród w Centrum Porodów Naturalnych jest bezpłatny. Standardowo pacjentka przebywa w apartamencie porodowym do 2 h po porodzie, do czasu zakończenia pierwszego kontaktu skóra do skóry (tzw. kangurowania). Istnieje możliwość skorzystania z dodatkowych usług niefinansowanych przez NFZ, tj. indywidualnej opieki okołoporodowej obejmującej opiekę w okresie przedporodowym i do 7 dni po porodzie (koszt 1500 zł brutto), oraz usługę pobytową osoby towarzyszącej w opcji:

  • pobyt w apartamentach porodowych Centrum Porodów Naturalnych osoby towarzyszącej (w przypadku obecności indywidualnej położnej podczas porodu) – doba pobytowa do 24 h po porodzie 500 zł,
  • pobyt w apartamentach porodowych Centrum Porodów Naturalnych osoby towarzyszącej – doba pobytowa 800 zł,
  • pobyt w salach jednoosobowych na terenie Oddziału Położnictwa osoby towarzyszącej – doba pobytowa 400-500 zł.