24 kwietnia 2024

Brakuje morfiny w tabletkach. Prezydium NRL apeluje do MZ

Rośnie niepokój pacjentów z powodu braku refundacji i wysokiego kosztu zakupu leków opioidowych. Samorząd lekarski apeluje do ministra zdrowia o pilne podjęcie działań.

Foto: pixabay.com

W czwartek Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało do ministra zdrowia o rozszerzenie wskazań do refundacji leków alternatywnych (np. zawierających fentanyl o natychmiastowym uwalnianiu) i rozszerzenie wskazań do refundacji innych leków opioidowych dostępnych w formie doustnej.

Apel do ministra Adama Niedzielskiego został wystosowany w związku z licznymi informacjami przekazywanymi od członków samorządu lekarskiego o brakach morfiny w tabletkach, będącej podstawowym lekiem przeciwbólowym stosowanym u pacjentów z chorobą nowotworową.

„W obecnej sytuacji ekonomicznej brak refundacji i wysoki koszt leków budzi niepokój o możliwość kontynuowania leczenia przez pacjentów. Nie bez znaczenia jest konieczność ochrony lekarzy wykorzystujących aktualną wiedzę medyczną i dostępne środki przed administracyjnymi karami nakładanymi przez NFZ za błędną refundację” – czytamy w apelu opublikowanym na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

W opinii Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej, zapewnienie możliwości leczenia zgodnego z aktualną wiedzą medyczną, m.in. pacjentom z bólem nowotworowym, jest jednym z obowiązków władzy publicznej, a rozszerzenie wskazań refundacyjnych może mieć charakter czasowy – do momentu poprawy dostępności podstawowego leku opioidowego.