19 maja 2024

Co premier napisała do rezydentów? (analiza)

Szefowa rządu w liście skierowanym do protestujących rezydentów wyraziła gotowość na spotkanie w Centrum Dialogu Społecznego. Podkreśliła jednak, że rozmowy o najważniejszych sprawach są możliwe dopiero po zakończeniu trwającego protestu.

Foto: P. Tracz / KPRP

„Rząd, którego pracami mam zaszczyt kierować, wielokrotnie udowadniał, że chce i potrafi wsłuchiwać się w głos społeczeństwa. W oparciu o ten głos wprowadzamy reformy oczekiwane przez większość Polaków. Nie unikamy dialogu społecznego, także w kwestii reformy służby zdrowia. Wielokrotnie dawaliśmy temu wyraz” – napisała do protestujących premier.

Podkreśliła jednocześnie, że rząd ma dobrą wolę i liczy na to samo, natomiast spotkanie musi przebiegać w warunkach partnerstwa i wzajemnego zaufania. Dlatego właśnie zaproszenie przedstawicieli rezydentów do Centrum Dialogu Społecznego może się odbyć jedynie po zakończeniu protestu.

„Głęboko wierzę, że razem pochylimy się nad problemami, które są przedmiotem Państwa troski. Tym bardziej, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił już w sprawach polskiej służby zdrowia więcej niż nasi poprzednicy. (…) Gdy tylko za naszych rządów pojawiła się nadwyżka budżetowa, przekierowaliśmy ją na potrzeby pacjentów” – czytamy w liście.

Premier zaznaczyła, że w 2017 r. na ochronę zdrowia trafiło dodatkowe 8 mld zł. W 2018 r. do systemu trafi kolejne 5,8 mld zł. Ponadto trwają prace nad ustawą, która stopniowo (do 2025 r.) zwiększy te nakłady do poziomu 6% PKB. Natomiast od 1 lipca weszła także w życie ustawa podwyższająca pensje pracowników służby zdrowia. Dzięki niej w ciągu 5 lat na podwyżki przeznaczonych będzie dodatkowych 17 mld zł.

„Rząd podjął decyzję, że w 2018 r. pula na wynagrodzenia dla lekarzy rezydentów i stażystów wzrośnie o ponad 40% – w porównaniu do wydatków realizowanych przez naszych poprzedników. Przypomnę, że na ten cel w 2015 r. przeznaczono 812 mln zł, a w przyszłorocznym budżecie będzie to 1,179 mld zł. Jak Państwo doskonale wiecie, to pierwsza podwyżka dla lekarzy rezydentów od 2009 r. Docelowo, z końcem 2021 r., lekarze rezydenci będą zarabiali minimum 5251 złotych. Natomiast jeszcze w tym roku, z wyrównaniem od lipca 2017 r., dostaną Państwo pierwsze pieniądze z tej puli. Kolejna transza zostanie uruchomiona już w styczniu następnego roku” – przypomniała Beata Szydło w piśmie do protestujących.

Premier podkreśliła ponadto, że obecny rząd nadrabia zaległości i rozwiązuje problemy, które nawarstwiły się w polskiej służbie zdrowia w ostatnim ćwierćwieczu. Zaznaczyła, że problemy w służbie zdrowia są niezwykle ważne, jednak spotkanie i dyskusja muszą się odbyć w spokojnej, merytorycznej i rzeczowej atmosferze.

List szefowej rządu został wręczony przedstawicielom Porozumienia Rezydentów OZZL we wtorek wieczorem. Spotkanie z premier Szydło ma odbyć się jeszcze dziś. To dlatego protestujący zawiesili trwającą od zeszłego poniedziałku głodówkę. Więcej o proteście (m.in. analiza postulatów) piszemy tutaj.

Źródło: KPRM