3 maja 2024

Czekanie na dopasowanie. Dawców szpiku jest za mało (wideo)

„W tobie nadzieja na dopasowanie” – pod takim hasłem rusza propacjencka kampania społeczna Fundacji DKMS. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych lub szpiku.

Foto: Fundacja DKMS

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi. Taką diagnozę słyszą zarówno dorośli, jak i rodzice małych dzieci. Każdy może zachorować, ale nie każdy musi umrzeć – rak to nie wyrok.

– Każdego roku blisko 800 pacjentów w Polsce zostaje zakwalifikowanych do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. Chcemy zachęcać Polaków do rejestracji w bazie dawców szpiku – powiedziała Ewa Magnucka-Bowkiewicz z Fundacji DKMS.

Na świecie zarejestrowanych jest ponad 40 milionów potencjalnych dawców szpiku, a w Polsce – ponad dwa miliony. Mimo iż polski rejestr jest trzeci co do liczebności w Europie i piąty na świecie, nadal co piąty pacjent w Polsce nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”.

Bezinteresowna pomoc

W środę 6 września 2023 r. w czasie spotkania z dziennikarzami, Fundacja DKMS zaprezentowała najnowszy spot reklamowy w ramach kampanii „W Tobie nadzieja na dopasowanie”. Jej celem jest uświadomienie Polakom, że pacjenci z nowotworami krwi czekają na zgodnych genetycznie dawców szpiku, co często stanowi dla nich jedyną szansę na powrót do zdrowia lub na przeżycie.

– Bezinteresowna pomoc może uratować czyjeś życie. Mam nadzieję, że tą kampanią dotrzemy do młodych ludzi. Moje pokolenie chce pomagać, a przecież nie ma nic piękniejszego niż uratowanie czyjegoś życia – mówi Gabriela, nastolatka, która jako dziecko otrzymała szansę na „drugie życie” od niespokrewnionego dawcy.

Kampania będzie prowadzona m.in. w telewizji i mediach społecznościowych. – Głównym motywem, wokół którego zbudowaliśmy narrację, jest czekanie. Chcieliśmy, aby odbiorcy wczuli się w sytuację osoby czekającej na dopasowanie z dawcą szpiku – mówi Tomasz Jaroszewski, współtwórca kampanii.

Jak zostać dawcą szpiku

Im szybciej znajdzie się odpowiedni dawca, tym większe są szanse przeżycia pacjenta. Im więcej zarejestrowanych dawców, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjenci dla których przeszczepienie jest jedyną szansą na życie, znajdą swojego „bliźniaka”.

Dawcą szpiku może zostać praktycznie każdy zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia bez znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować na stronie internetowej Fundacji DKMS www.dkms.pl. Wolontariusze fundacji podkreślają, że rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku jest bardzo prosta i… nie boli.