15 czerwca 2024

Czujemy się oszukani. Nietypowa akcja Porozumienia Zawodów Medycznych

– Czujemy się oszukani – mówią przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych. Na piątek zapowiedzieli akcję protestacyjną pod hasłem „czarny piątek” w dość nietypowej formie.

Plakat Porozumienia Zawodów Medycznych

Skierowana do pracowników medycznych i niemedycznych akcja polega na założeniu czarnych koszulek lub czarnych opasek na fartuchy, zrobieniu sobie w nich zdjęcia i przesłaniu organizatorom.

– Bądźmy razem! Poinformuj koleżanki i kolegów, aby się dołączyli. Razem możemy więcej! – dopingują działacze Porozumienia Zawodów Medycznych w internecie. Ich niezadowolenie wynika z tego, że – jak tłumaczą – wielu pracowników medycznych zarabia za mało w stosunku do posiadanego wykształcenia i wieloletniego doświadczenia w pracy na rzecz pacjentów, a Ministerstwo Zdrowia nie podjęło z nimi rozmów w ostatnich miesiącach.

Porozumienie Zawodów Medycznych zrzesza organizacje związków zawodowych reprezentujące m.in. lekarzy, pielęgniarki, ratowników medycznych, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych. PZM przygotowało projekt ustawy zakładającej podniesienie nakładów na ochronę zdrowia w ciągu kilku lat do 6,8 proc. oraz walczyło o podwyżki w ochronie zdrowia. Zorganizowało również wielką manifestację w Warszawie. Aktywność Porozumienia Zawodów Medycznych zaczęła nieco zwalniać pod koniec zeszłego roku.