22 kwietnia 2024

Czy Justyna Kowalczyk znów przegoni zawał?

Ponad 300 pacjentów ze schorzeniami układu krążenia weźmie udział w II Ogólnopolskim Marszu Pacjentów Nordic Walkig „Przegoń Zawał”, który odbędzie się 6 września na krynickim deptaku. Impreza towarzyszy Festiwalowi Biegowemu, który tego dnia odbywa się w Krynicy-Zdroju.

 

W zeszłym roku Ogólnopolski Marsz Pacjentów poprowadzili: Justyna Kowalczyk, mistrzyni świata w biegach narciarskich, oraz Tomasz Brzeski, mistrz świata w nordic walking i mistrz Polski w narciarstwie wysokogórskim. W tym roku organizatorzy również liczą na udział wyjątkowych gości. O tym, czy się doczekają, przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Wszyscy razem

Marsz rozpocznie się o godz. 12.20 wspólną rozgrzewką. Następnie pacjenci wraz z członkami swoich rodzin oraz personelem medycznym przemaszerują dystans 1500 metrów. Dlaczego tylko tyle?

Kluczowe zalecenia

– Aktywność fizyczna to jedno z naszych kluczowych zaleceń dla pacjentów po zawale serca. Oczywiście, aktywność osób po zawale nie może przybierać formy drakońskich maratonów biegowych, a powinna być umiarkowana, regularna i dostosowana do możliwości chorego. Nordic walking to optymalna forma aktywności dla pacjentów po zawale – informuje prof. dr hab. med. Dariusz Dudek z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Edukacja zdrowotna

Odpowiedzialność personelu medycznego za zdrowie pacjenta nie kończy się w chwili wypisu ze szpitala. Edukacja zdrowotna ma bardzo duży wpływ na zdrowie osób po zawałach, dlatego pacjenci pomaszerują wspólnie z lekarzami kardiologami, pielęgniarkami oraz ratownikami medycznymi. Po zakończeniu marszu prof. Dariusz Dudek wygłosi wykład dotyczący aktywności fizycznej jako czynnika zapobiegającego chorobom serca.

Od Oświęcimia po Krosno

Do udziału w spotkaniu zgłosili się pacjenci z Krakowa, Nowego Sącza, Nowego Targu, Krosna, Sanoka, Oświęcimia, Pińczowa oraz Ostrowca Świętokrzyskiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego, dyrektor Małopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Komisja Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.