24 lipca 2024

Delegalizacja stowarzyszenia antyszczepionkowego? NIL nie odpuszcza

Samorząd lekarski szybko i zdecydowanie zareagował, kiedy na profilu na Facebooku, którym zarządza Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepionkach STOP NOP, zamieszczono post sugerujący, że lekarze anestezjolodzy w polskich placówkach służby zdrowia doprowadzali do śmierci pacjentów.

Foto: Mariusz Tomczak

W imieniu prezesa NRL Andrzeja Matyi i prezesów wszystkich okręgowych rad lekarskich złożono zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro i Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów.

Już dwa dni po publikacji wpisu stanowisko podjęła Naczelna Rada Lekarska, stanowczo sprzeciwiając się „próbie bezpardonowego, karygodnego szkalowania lekarzy, podważania zasadności stosowanych metod leczniczych i zarazem straszenia pacjentów”.

„Zgodnie z zapisami Kodeksu Etyki Lekarskiej, lekarz ma obowiązek służyć życiu i zdrowiu ludzkiemu, według najlepszej wiedzy przeciwdziałać cierpieniu i zapobiegać chorobom, a chorym nieść pomoc bez żadnych różnic, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im należny szacunek” – czytamy w stanowisku Naczelnej Rady Lekarskiej.

Wspólne oświadczenie wydali również minister zdrowia i prezes NRL, uznając, że zarzucanie lekarzom działań mających na celu umyślne spowodowanie śmierci pacjenta w celu osiągnięcia korzyści majątkowej dla szpitala jest „niegodziwe”. Minister Łukasz Szumowski i prezes Andrzej Matyja wezwali do zaprzestania straszenia pacjentów, godzenia w dobre imię lekarzy i personelu medycznego oraz budowania atmosfery braku zaufania do polskiego systemu ochrony zdrowia. Pojawił się również postulat, by wystąpić o zdelegalizowanie stowarzyszenia.

Jak poinformowało biuro prasowe Naczelnej Izby Lekarskiej, w związku z apelem prezesa NRL wszczęto procedurę wyjaśniającą, która ma ustalić, czy zarejestrowane w sądzie w Poznaniu Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach „STOP NOP” działa zgodnie z prawem. To pierwszy krok do wykreślenia stowarzyszenia z rejestru sądowego. „Prezydent Miasta Poznania, pan Jacek Jaśkowiak, wszczął procedurę, której celem jest delegalizacja stowarzyszenia „STOP NOP” – podano na stronie internetowej NIL.

Mariusz Tomczak