24 czerwca 2024

Ekspert NRL: podstawą szczepień jest bezpieczeństwo

Zbliża się sezon jesienno-zimowy. – To czas zwiększonej zachorowalności na różne infekcje – przypomina dr med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) ds. zagrożeń epidemicznych, dodając, że szczepienia mogą być obiektem dezinformacji.

Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Eksperci Koalicji na rzecz szczepień w aptekach oraz Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych apelują o zmianę przepisów, które pozwoliłyby rozszerzyć wykonywanie szczepień w aptekach. Mówili o tym w czwartek 10 sierpnia 2023 r. w czasie konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. zagrożeń epidemicznych, ocenił, że „na ten moment” rozszerzanie zakresu szczepień w aptekach na dzieci nie jest wskazane. – Podstawą jest bezpieczeństwo. Wśród dzieci jest więcej przeciwskazań do szczepień, które powinny zostać ocenione przez lekarzy – mówił dr Paweł Grzesiowski.

Osoby małoletnie nie zawsze zgłaszają dolegliwości, które mogą być przeciwskazaniem do wykonania szczepienia. – O ile w przypadku COVID-19 oraz szczepionek przeciw grypie nie ma przeciwskazań, o tyle w przypadku innych szczepień sytuacja jest odmienna. Możemy pomyśleć o włączeniu do szczepień młodzieży w wieku 14-18 lat – dodał.

Osobną kwestię stanowi zaufanie. – Szczepienia są obiektem dezinformacji. Trzeba zadbać, by zostały osadzone w aktualnej wiedzy, a pacjenci byli dobrze poinformowani – podkreślił ekspert NRL ds. zagrożeń epidemicznych.

Dr Paweł Grzesiowski dodał, że w związku z wojną na Ukrainie trzeba liczyć się z obecnością w naszym kraju osób o większym ryzyku zachorowań na gruźlicę, polio czy krztusiec, dlatego w szerszym zakresie powinny być umożliwione szczepienia uzupełniające.