12 lipca 2024

Ekspert NRL zwycięzcą konkursu Popularyzator Nauki

Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, a jednocześnie ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, został zwycięzcą 18. edycji konkursu Popularyzator Nauki.

Paweł Grzesiowski. Foto: Mariusz Tomczak/Gazeta Lekarska

Jury konkursowe doceniło dr. Pawła Grzesiowskiego za niezależność, odwagę, niezwykłą umiejętność mówienia o trudnych zagadnieniach medycznych w sposób przystępny, edukowanie społeczeństwa i walkę z fake newsami.

– Nagroda to z jednej strony wielka przyjemność, radość, bodziec pozytywny, ale z drugiej strony – ogromne wyzwanie – mówi laureat Nagrody Głównej konkursu Popularyzator Nauki, dr Paweł Grzesiowski, pediatra, prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. zagrożeń epidemicznych.

Dr Grzesiowski: Niewiedza jest groźna

– Zdaję sobie sprawę, że wielu ludzi oceniło moją działalność pozytywnie i jest to pewnego rodzaju zastrzyk energii na przyszłość. Żeby nie przestać tego robić, żeby w dalszym ciągu popularyzować wiedzę. Bo – jak pokazała pandemia – niewiedza jest równie groźna, jak sam wirus. Dlatego traktuję to wyróżnienie naprawdę bardzo szczególnie, bo kapituła jest niezwykle szacowna i wyróżnienie w takim gronie jest dla mnie zaszczytem. To bodziec do dalszej pracy – podkreślił ekspert NRL.

– Nasi laureaci to pewne wzorce zachowań uczonych – podkreśla szef kapituły konkursowej, prof. Michał Kleiber. – Nie mam wątpliwości, że jednym z najważniejszych elementów misji naukowców powinna być popularyzacja tego, co robią: wiarygodnej wiedzy. Dzisiaj jesteśmy skonfrontowani ze zmianami klimatu, z problemami energetyki, z pandemią… To wszystko zwiększa znaczenie nauki, a w szczególności jej zrozumienia przez społeczeństwo – dodał.

Kim są pozostali laureaci?

W kategorii Naukowiec laureatem został dr hab. Wiktor Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego. W kategorii Animator nagrodzono Stanisława Łoboziaka z Centrum Nauki Kopernik. W kategorii Zespół laureatem został Lubelski Festiwal Nauki. Stowarzyszenie WroSpace otrzymało nagrodę w kategorii Instytucja. Agnieszka Krzemińska została laureatką w kategorii Media.

Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu wyróżnień Michałowi Młotkowi oraz Energetycznemu Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego. Ponadto redakcja serwisu Nauka w Polsce w głosowaniu pozaregulaminowym zdecydowała o przyznaniu Nagrody im. red. Tomasza Trzcińskiego za wzorcową politykę informacyjną. Otrzymał ją Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Fundacji PAP, obecnie – ze środków programu Nauka dla Społeczeństwa MEiN. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

Źródło: naukawpolsce.pl