15 września 2024

Elektroniczna dokumentacja medyczna w chmurze. Jakie rozwiązanie wybrać?

Elektroniczna dokumentacja medyczna to łatwy i szybki dostęp do informacji o stanie zdrowia pacjenta i przebiegu leczenia, a dzięki automatyzacji także skrócenie czasu, który lekarz musi poświęcić na pozyskanie i weryfikowanie informacji.

Wojciech Kulbiński, ekspert ds. cyfryzacji sektora ochrony zdrowia w Asseco Poland

Od 1 lipca wszyscy lekarze, którzy świadczą usługi medyczne zarówno komercyjne jaki i finansowane przez NFZ mają obowiązek raportowania do Platformy P1 informacji o zdarzeniach medycznych oraz indeksowania i udostępniania dokumentacji medycznej. O tym jakie narzędzie informatyczne wybrać mówi Wojciech Kulbiński, Ekspert ds. cyfryzacji sektora ochrony zdrowia w Asseco Poland.

Czy wszyscy lekarze mają obowiązek prowadzenia Elektronicznej Dokumentacji Medycznej?

Elektroniczną dokumentację medyczną objętą obowiązkiem indeksowania i wymiany stanowią: informacja dla lekarza kierującego, karta informacyjna z leczenia szpitalnego, informacja o przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, wynik badań laboratoryjnych z opisem, a także opis badań diagnostycznych. Wszyscy lekarze który wystawiają te dokumenty zobowiązani są robić to w formie elektronicznej. Należy przy tym zwrócić uwagę, że przepisy mówią o obowiązku wymiany dokumentów. Niezależnie od tego, czy ktoś wystawia wymienione dokumenty, powinien mieć możliwość przeglądania i odczytania dokumentów udostępnionych przez inne podmioty. W praktyce oznacza to, że zmiany obowiązujące od 1 lipca dotyczą wszystkich podmiotów leczniczych.

Na co szczególnie należy zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania?

Dane medyczne należą do kategorii najbardziej wrażliwych, dlatego kluczową kwestią jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa ich przetwarzania. Pamiętajmy, że te dane są udostępniane w sieci. Istotny jest też sposób instalacji oprogramowania, czy możemy to zrobić samodzielnie czy potrzebujemy wsparcia informatyka. Ważne jest również doświadczenie dostawcy, pozycja na rynku i jego możliwości serwisowe.

Jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla lekarzy, aby mogli sprawnie spełnić wymogi raportowania?

Lekarze to z założenia osoby bardzo zajęte, dlatego powinni wybrać rozwiązanie proste w obsłudze i bezpieczne, które jednocześnie pozwoli spełnić wszystkie wymagane prawem obowiązki. Klientom, którzy korzystają z rozwiązania mMedica, Asseco oferuje eRepozytorium mMedica w Chmurze, które nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Pracuje w trybie ciągłym 24/7/365, co pozwala uniknąć dodatkowych działań ze strony użytkownika, w przypadku konieczności pilnego udostępnienia dokumentów. Oparte jest o chmurę publiczną – platformę Google Cloud, która zapewnia rezydencję danych na terenie RP i ich bezpieczeństwo. Dysponujemy także zespołami ekspertów od cyberbezpieczeństwa, co stanowi dodatkową gwarancję dla przechowywanych danych. Jeden z naszych największych klientów – korzystający ze 100 stanowisk mMedica – wybrał właśnie eRepozytorium mMedica w Chmurze, bo uznał, że kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza.

Jak przebiega instalacja?

Uruchomienia można dokonać samodzielnie, bez potrzeby wsparcia informatycznego. Wystarczy aktywacja w mMedica Modułu Integracji z eRepozytorium mMedica w Chmurze oraz konfiguracja certyfikatów i konta chmurowego. Na tym właśnie polega technologiczna przewaga oprogramowania chmurowego, które ma wyższy poziom bezpieczeństwa i nie pociąga za sobą dodatkowych kosztów przygotowania i utrzymania oprogramowania.

Jaki jest koszt takiej usługi?

W zależności od indywidualnych potrzeb dajemy klientom do wyboru kilka wariantów usługi różniących się wielkością miejsca do przechowywania dokumentów i szybkością. Indywidualnym praktykom lekarskim oferujemy wariant z 2 GB, a przychodniom pakiety 2, 5 lub 10 GB dostosowane do większych obciążeń. Cena pakietu podstawowego to 150 zł miesięcznie. Nasza wieloletnia obecność w sektorze zdrowia powoduje, że oprócz bezpiecznego i optymalnego rozwiązania dysponujemy dużym doświadczeniem i odpowiednią skalą działania. Nasze rozwiązania od wielu lat wspierają pracę lekarzy różnych specjalizacji w całej Polsce. Obecnie z mMedica korzysta ponad 23 tys. użytkowników.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY