18 lipca 2024

Emeryci i renciści stanowią 30 proc. lekarzy

– Emeryci i renciści stanowią 30 proc., a jednocześnie zaledwie 6 proc. emerytów i rencistów nie pracuje, czyli zdecydowana większość z nich jeszcze wykonuje zawód – mówi Stefan Sobczyński, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Emerytów i Rencistów NRL.

Foto: Karolina Bartyzel

W piątek delegacja Naczelnej Izby Lekarskiej odwiedziła Dom Lekarza Seniora im. dr. Kazimierza Fritza na warszawskim Mokotowie. Inicjatorem cyklicznych spotkań z lekarskimi nestorami jest Komisja ds. Lekarzy Emerytów i Rencistów NRL.

Jak opowiadają członkowie komisji uczestniczący w wizycie w Domu Lekarza Seniora, spotkali m.in. 91-letnią lekarkę laryngolog, która od zaledwie czterech lat nie pracuje. – Jesteśmy wykluczani z powodu PESEL-u, a nie intelektu, wiedzy – przytacza rozmowę z jedną z pensjonariuszek Stefan Sobczyński, przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Emerytów i Rencistów NRL.

Naczelna Rada Lekarska ufundowała dla wszystkich lekarzy pensjonariuszy świąteczne paczki. Było w nich kilka upominków, takich jak hipoalergiczne kosmetyki apteczne, trochę słodkości, kawa, herbata i koc.

– W Domu Lekarza Seniora przebywają ludzie, którzy przepracowali w zawodzie 50-60 lat. Żyli, pomagając innym. Teraz są osamotnieni, zdani na lepszą albo gorszą opiekę innych. To wypływało z każdego, z kim rozmawiałam. Wiele razy słyszałam z ust podopiecznych tego ośrodka: „jesteśmy marginesem” – opowiada Dorota Radziszewska, sekretarz komisji, dodając jednocześnie, że to są ludzie, którzy pracowali bardzo ciężko, w trudnych warunkach.

Jak wynika z danych Centralnego Rejestru Lekarzy NIL, lekarzy i lekarzy dentystów z aktywnym PWZ w wieku 60+ jest 57 690, a w wieku 70 plus – 22 941. Oni wszyscy wciąż wspierają system.

Marta Jakubiak