18 kwietnia 2024

Jesteśmy w Krynicy na Forum Ekonomicznym i Forum Ochrony Zdrowia

Już po raz 28. niewielka przygraniczna miejscowość, Krynica-Zdrój, znana przede wszystkim miłośnikom białego szaleństwa i smakoszom wody mineralnej, zamieni się w polityczno-biznesową stolicę kraju. Od wtorku do czwartku „perła polskich uzdrowisk” stanie się „polskim Davos”.

Foto: UMWM

Ponad 4 tys. gości z Europy, Azji i Stanów Zjednoczonych, 6 sesji plenarnych składających się z 180 paneli, wykładów, warsztatów, prezentacji regionalnych i narodowych, podczas których poruszane zostaną najważniejsze problemy Europy Środkowo-Wschodniej – tak w największym skrócie można przedstawić w liczbach tegoroczne Forum Ekonomiczne.

Do Krynicy na XXVIII Forum Ekonomiczne zjadą szefowie rządów (m.in. premier Mateusz Morawiecki), ministrowie (m.in. szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski). Politykom, tym z Polski, jak i zagranicy, będą towarzyszyć szefowie największych państwowych i prywatnych firm, naukowcy i eksperci. Premier Morawiecki ma być gościem specjalnym debaty poświęconej wyzwaniom zdrowotnym państwa w kontekście rozwoju gospodarczego.

W „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” czytamy, że funkcjonowanie sektora ochrony zdrowia to nie tylko problem ministerstwa, personelu medycznego, właścicieli i menedżerów podmiotów leczniczych, lecz również całego rządu i społeczeństwa. I dlatego – poza szefem rządu – w debacie mają uczestniczyć m.in. minister finansów Teresa Czerwińska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński oraz minister cyfryzacji Marek Zagórski.

W ramach trzydniowego Forum Ekonomicznego już po raz 9. odbywa się Forum Ochrony Zdrowia, w którym uczestniczą eksperci ochrony zdrowia, lekarze, dyrektorzy placówek medycznych (państwowych i prywatnych), przedstawiciele rządu i instytucji międzynarodowych oraz jednostek samorządu terytorialnego zajmujący się ochroną zdrowia, a także kadra zarządzająca sektorem farmaceutycznym. Cel: wymiana pomysłów i doświadczeń.

Podczas IX Forum Ochrony Zdrowia, które „Gazeta Lekarska” objęła patronatem medialnym, samorząd lekarski będzie reprezentował m.in. prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja oraz wiceprezesi NRL: Jacek Kozakiewicz i Krzysztof Madej. Główne zagadnienia tematyczne tegorocznego Forum Ochrony Zdrowia są następujące:

  • System ochrony zdrowia – struktura, organizacja,
  • Finansowanie służby zdrowia,
  • Zdrowie publiczne,
  • Rozwój branży farmaceutycznej,
  • Sprzęt i wyroby medyczne.

W czasie tegorocznej edycji krynickiego Forum Ochrony Zdrowia odbędzie się m.in. druga część debaty „Wspólnie dla Zdrowia” organizowanej pod patronatem ministra zdrowia (pierwsza miała miejsce w połowie czerwca w Warszawie).

Przypomnijmy, że idea krynickich spotkań narodziła się w 1992 roku. Głównym ich organizatorem od początku była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Obecnie jest największą konferencją w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasłem całego XXVIII Forum Ekonomicznego jest pytanie „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”