22 czerwca 2024

Kolejki do diagnostyki obrazowej skróciły się, choć nieznacznie

Kilka tygodni temu minister zdrowia Łukasz Szumowski obiecał w wywiadzie dla telewizji publicznej, że polscy pacjenci z końcem roku nie będą czekali na wykonanie badań obrazowych dłużej niż 30 dni w trybie pilnym.

Foto: pixabay.com

W przypadku tomografii komputerowej cel został osiągnięty – według danych zebranych przez Fundację Alivia na portalu Kolejkoskop.pl, średni czas oczekiwania na badanie wynosi przeciętnie 29 dni.

Niezmiennie dramatycznie wygląda sytuacja z dostępem do rezonansu magnetycznego. Na to badanie w trybie pilnym czeka się średnio 106 dni. Co gorsza, nierówności pomiędzy regionami w dostępie do badań powiększają się. Fundacja uruchomiła licznik dni do realizacji obietnicy ministra zdrowia.

Wielokrotnie publicznie przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wskazywali jako priorytet skrócenie czasu oczekiwania na leczenie zaćmy, endoprotezoplastykę oraz właśnie badania z zakresu diagnostyki obrazowej. Wykonywanie tych ostatnich jest niezwykle potrzebne w dziedzinie onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.

W ostatnim czasie Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczył dodatkowe środki na skrócenie czasu oczekiwania na diagnostykę obrazową.

Dane Fundacji Alivia, która zbiera informacje o kolejkach do tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego, dowodzą, że podjęte działania pozwoliły nieznacznie skrócić kolejki. Dla tomografii komputerowej udało się skrócić przeciętny czas oczekiwania w trybie pilnym do 29 dni. 62 dni muszą czekać pacjenci, którzy otrzymali skierowanie w trybie zwykłym.

Niestety nierówności pomiędzy regionami narastają. Zdarza się, że w jednym z województw lepiej otrzymać skierowanie w trybie zwykłym (np. Podlasie) niż w innych w trybie pilnym (Małopolska) – różnice są nawet trzykrotne. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rezonansu magnetycznego. W trybie zwykłym pacjenci czekają w zależności od województwa od 110 do 245 dni, w trybie pilnym – od 31 do 165 dni.

Fundacja Onkologiczna Alivia uruchomiła na stronie www.kolejkoskop.pl kalkulator dni na realizację obietnicy ministra Łukasza Szumowskiego. Na dzisiaj resort zdrowia ma 129 dni aby skrócić do miesiąca czas oczekiwania w trybie pilnym do badania rezonansem magnetycznym. Kolejna publikacja wyników zbieranych w ramach programu Kolejkoskop.pl została zaplanowana na październik.