2 marca 2024

Koncert Polskiej Orkiestry Lekarzy w Szczecinie

W najbliższą niedzielę, 22 października 2023 r., Polska Orkiestra Lekarzy zagra w Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Współorganizatorem koncertu jest Naczelna Izba Lekarska. Zespół składa się z ponad 50 lekarzy i przedstawicieli zawodów medycznych z całej Polski.

Fot. POL

Polska Orkiestra Lekarzy nie jest typową orkiestrą – w skład zespołu wchodzą lekarze rozmaitych specjalności pochodzący z różnych miast Polski. To nie tylko osoby, które uczyły się w szkołach muzycznych I i II st. czy je ukończyły, lecz także profesjonaliści.

Każdy z członków Orkiestry posiada umiejętność gry na instrumencie symfonicznym, a niektórzy są również absolwentami Akademii czy Uniwersytetów Muzycznych i wykonują dwa zawody równocześnie. Wielu lekarzy wchodzących w skład zespołu uczestniczy w analogicznych projektach w Europie i na świecie – są członkami Europejskiej Orkiestry Lekarzy i Światowej Orkiestry Lekarzy, z którymi koncertują na najznakomitszych estradach muzycznych Europy i świata.

Koncertowi w Szczecinie towarzyszy ważny cel charytatywny – dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na zakup sprzętu diagnostycznego dla Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii. – Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, dlatego postanowiliśmy zagrać właśnie w tym czasie, na rzecz pacjentów onkologicznych leczonych w miejscowym Zachodniopomorskim Centrum Onkologii – mówi Katarzyna Musiałowicz, lekarz internista, endokrynolog, androlog i flecistka POL.

– Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na sondę do aparatu USG o bardzo wysokiej rozdzielczości, która jest niezbędna w diagnostyce np. raka piersi. Wierzymy, że grając, możemy pomagać innym. Kolejny koncert to dla nas, członków Orkiestry, podwójna radość – że możemy spotkać się w pełnym składzie, wspólnie muzykować i dzielić się pięknem dźwięków, a jednocześnie dzielić się dobrem i łączyć swoją pasję do muzyki z ważną misją wpisaną w nasz zawód – dodaje.

Polska Orkiestra Lekarzy działa już od 13 lat i do tej pory koncertowała m.in. w Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Koszalinie, Pile, Lęborku, Katowicach, Koszalinie czy Wrocławiu. Współpracowała ze znanymi i cenionymi dyrygentami, tj.: Ruben Silva, Aleksander Gref, Dobrochna Martenka, Hubert Kowalski, Dariusz Łapiński czy Bartosz Olejnik. Członkowie Orkiestry spotykają się 1-2 razy w roku, by wspólnie wykonać koncert symfoniczny na cele charytatywne w jednym z miast Polski.

Podczas koncertu w Filharmonii w Szczecinie zagrają lekarze: internista, laryngolog, chirurg dziecięcy, chirurg naczyniowy, lekarz rodzinny, hematolog, anestezjolog, endokrynolog, transfuzjolog, kardiolog, radiolog, chirurg onkolog, neonatolog, okulista, pediatra, lekarz medycyny ratunkowej, lekarze dentyści, chirurg stomatolog czy lekarze stażyści. Członkowie zespołu pochodzą z wielu miast Polski, m.in.: Warszawy, Poznania, Gdańska, Gdyni, Krakowa, Opola, Białegostoku, Nowego Targu, Katowic, Gliwic, Wrocławia, Szczecina, Piły, Ostrowa Wielkopolskiego, Łodzi, Olsztyna i Zielonej Góry.

Współorganizatorami koncertu są: Stowarzyszenie Polska Orkiestra Lekarzy, Naczelna Izba Lekarska, Okręgowa Izba Lekarska w Szczecinie, Filharmonia im. M. Karłowicza w Szczecinie, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Zachodniopomorskie Centrum Onkologii.