12 lipca 2024

Koniec remontu i wielkie otwarcie oddziałów pediatrycznych (foto)

Wielkie zmiany w Szpitalu Klinicznym Nr 1 w Zabrzu. W placówce zakończył się właśnie kompleksowy remont aż czterech oddziałów pediatrycznych.

Foto: SPSK Nr w Zabrzu

Do odremontowanych pomieszczeń wprowadzają się 4 oddziały szpitala: Oddział Patologii Noworodka, Oddział Nefrologii Dziecięcej wraz z Pododdziałem Dializoterapii, Oddział Gastroenterologii i Hepatologii Dzieci oraz Oddział Endokrynologii Dzieci. Wszystkie te oddziały do tej pory funkcjonowały w budynku nr 1 szpitala, wybudowanym w 1858 roku.

– To najstarsza część naszego szpitala. Warunki pobytu małych pacjentów na oddziałach tam zlokalizowanych pozostawiały wiele do życzenia. Brak łazienek przy salach chorych, zły stan techniczny pomieszczeń, mała funkcjonalność – wszystko to źle wpływało na warunki leczenia i kondycję naszych małych pacjentów. Przeniesienie oddziałów do nowych pomieszczeń było niezbędne – mówi dr Dariusz Budziński, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Zabrzu.

Oddziały pediatryczne zostały więc ulokowane na trzech piętrach budynku A1 szpitala, oddanego do użytku w 1985 roku. Wcześniej mieściły się tu poradnie, laboratorium i administracja oddziałów. Wnętrza oddziałów zostały kompleksowo odremontowane: wymieniono podłogi, odnowiono ściany, zamontowano nowe drzwi, wymieniono wszystkie instalacje. Każda sala chorych ma teraz własną łazienkę. Powstały też w pełni wyposażone szatnie i kuchnie dla rodziców oraz nowe dyżurki dla lekarzy i pielęgniarek. Odremontowany został także łącznik pomiędzy budynkami A i A1, gdzie po remoncie swoje miejsce znalazły m. in pokój psychologa oraz szkoła szpitalna.

W ramach inwestycji szpital wymienił na remontowanych oddziałach łóżka i meble dla pacjentów oraz częściowo sprzęt i aparaturę medyczną. To m. in. zestawy do laparoskopii i endoskopii, przyłóżkowe RTG, respiratory, inkubatory, kardiomonitory i pulsoksymetry. – Nowa aparatura to bardzo dobre wieści i dla chorych, i dla lekarzy. Mamy znakomity personel medyczny, który dzięki tym zakupom będzie mógł skutecznej leczyć małych pacjentów. Nowy sprzęt pozwoli np. na wykonywanie u dzieci większej liczby małoinwazyjnych zabiegów chirurgicznych – podkreśla dyrektor Dariusz Budziński.

Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 im. Prof. S. Szyszko Śląskiego Uniwersytetu Medycznego to wieloprofilowy szpital mieszczący się w Zabrzu przy ul. 3 Maja. W placówce znajdują się 344 łóżka, funkcjonuje w niej 11 klinik, 26 oddziałów i 4 zakłady. Każdego roku w szpitalu hospitalizowanych jest ok. 22 tys. chorych. Gruntowny remont 4 oddziałów to tylko część zmian w pediatrycznej części zabrzańskiego szpitala. W drugim etapie projektu zostaną zmodernizowane blok operacyjny, centralna sterylizatornia oraz Oddział Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii. Te prace rozpoczęły się już w grudniu.