18 lipca 2024

Krakowcy lekarze zbadają biegaczy

Maratony biegowe i na rolkach, biegi śniadaniowe, nocne, a nawet w krawacie! To wszystko czeka na uczestników tegorocznej, 13. już edycji Cracovia Maraton. Cały cykl imprez będzie nosił nazwę „Krakowskie Spotkania Biegowe” i potrwa od 16 do 18 maja (piątek-niedziela).

Imprezie sportowej towarzyszyć będą sesje naukowe, podczas których sportowcy, trenerzy i lekarze radzić będą uczestnikom jak bezpiecznie dobiec do mety. Wśród specjalistów ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie znajdą się prof. Tomasz Grodzicki, kierownik tamtejszego Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i dziekan Wydziału Lekarskiego CM UJ oraz dr Wojciech Gawroński z Poradni Medycyny Sportowej.

Z bezpłatnych badań i konsultacji skorzystać będą mogli także kibicujący uczestnikom maratonu.

O uczestników i kibiców Krakowskich Spotkań Biegowych Szpital Uniwersytecki zadba także dosłownie, oferując zainteresowanym bezpłatny pomiar ciśnienia, badanie EKG, poziomu cholesterolu i cukru. Każdy będzie się mógł także dowiedzieć jak dbać o zdrowy styl życia na co dzień.

ulotka zdrowie 02-001aa

– Ruch to zdrowie, ale pamiętajmy, że pokonanie dystansu maratońskiego to dla organizmu niecodzienne wyzwanie, zwłaszcza w upalnych temperaturach, jakie zapowiadane są na czas trwania imprezy. Nietrudno wtedy o zasłabnięcia czy odwodnienie organizmu – ostrzega prof. Piotr Jankowski, kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z I Oddziału Klinicznego Kardiologii i Elektrokardiologii Interwencyjnej oraz Nadciśnienia Tętniczego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Krakowskie Spotkania Biegowe rozpoczynają się w ten piątek na Błoniach Krakowskich – na godz. 21.00 zaplanowano bieg nocny na 10 km.

Stanowiska Szpitala Uniwersyteckiego towarzyszyć będą biegaczom od 15 maja do 17 maja na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana (przy ul. Reymonta 22), aby na czas finałowego niedzielnego biegu przenieść się do specjalnego namiotu na płycie Rynku Głównego. Każdy kto odwiedzi stanowisko Szpitala Uniwersyteckiego otrzyma ulotkę informującą jak zdrowo żyć (jej fragment publikujemy powyżej).