15 czerwca 2024

Krwi nigdy nie jest za dużo (wideo)

Wypadki, katastrofy, operacje – we wszystkich tych sytuacjach do ratowania życia potrzebna jest krew. Nie można jej niczym zastąpić, dlatego tak ważne jest, aby ją oddawać.  Jako krwiodawca pomagasz wszystkim chorym, którzy potrzebują krwi, a także być może również samemu sobie. Kiedyś każdy z nas może jej przecież potrzebować.

– Krew jest materiałem, który jest nam niezbędny do życia na co dzień. W razie utraty, któregoś ze składników krwi nie możemy go zastąpić niczym innym. Dlatego tak istotne jest żebyśmy cały czas pamiętali o tym, że powinniśmy krew oddawać – mówi Jolanta Antoniewicz-Papis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

– Dawcą krwi może zostać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18 lat i nie przekroczyła 65. roku życia. Musi ważyć minimum 50 kilogramów i mieć dobry stan zdrowia. Nie może cierpieć na choroby przewlekłe, nawracające i wymagające leczenia czy stany infekcyjne – tłumaczy lek. med. Joanna Wojewoda, kierownik Działu Krwiodawców Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Źródło: newsrm.tv


Więcej więcej materiałów wideo i fotoreportaży można zobaczyć tutaj.