6 października 2024

Lekarze dostaną informację o ograniczonej dostępności leków

W Polsce nie ma ryzyka systemowego braku leków, a problemy z dostępem dotyczą produktów niektórych firm farmaceutycznych i mają charakter lokalny – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski we wtorek w czasie konferencji prasowej dotyczącej dostępności leków.

Foto: pixabay.com

W Polsce zarejestrowanych jest ok. 16 tys. produktów leczniczych i ponad 55 tys. opakowań leków.

– Żadna apteka nie może mieć wszystkich produktów leczniczych – powiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, dodając, że aktualnie nie ma systemowych problemów z dostępnością do leków. – Pracujemy nad funkcjonalnością, która na bieżąco dostarczy informacji o dostępności leków – podkreślił.

W przypadku popularnych antybiotyków, np. z substancją czynną Amoxicillinum, dotychczas w 2022 roku sprzedano ponad 2,7 mln opakowań, a dostępnych jest wciąż ponad 1,75 mln opakowań. Dla porównania w całym 2021 r. pacjenci wykupili prawie 3 mln opakowań takich leków. Na rynku obecnie dostępnych jest też ponad 2,23 mln antybiotyków z substancją czynną Amoxicillinum + Acidum clavulanicum. – Zapotrzebowanie na popularne antybiotyki jest istotnie wyższe, niż w latach ubiegłych. Mamy jednak wciąż zabezpieczonych miliony opakowań – zapewnia Miłkowski.

 – Będziemy w dwutygodniowych odstępach informować lekarzy i farmaceutów o możliwej ograniczonej dostępności poszczególnych produktów leczniczych. Wprowadzimy w aplikacjach gabinetowych specjalną funkcjonalność, która na bieżąco dostarczy informacji o dostępności leków. Żaden lekarz nie wypisze leku, którego może brakować – wyjaśnił wiceminister zdrowia.