22 lutego 2024

Lista Stu. Prezes NRL drugi raz wśród najbardziej wpływowych osób

Drugi raz z rzędu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja zajął trzecie miejsce w plebiscycie „Lista Stu” – najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie i polskim systemie ochrony zdrowia, organizowanym przez „Puls Medycyny”.

We wczorajszym przemówieniu prezes NRL podkreślił, że przyjmuje to wyróżnienie w imieniu całego środowiska lekarskiego „jako docenienie trudu i stanięcia na wysokości zadania” oraz „dowód” że jego głos „jest słyszalny”.

– To piękne uwieńczenie mijającej kadencji obecnego kierownictwa samorządu lekarskiego. To znak, że zdaliśmy egzamin i godnie reprezentowaliśmy lekarzy i lekarzy dentystów – mówił w prof. Andrzej Matyja.

– Skutecznie walczyliśmy i walczymy o ich potrzeby i prawa. Opinia publiczna usłyszała nasz głos i wie, że warto z nami rozmawiać i że rozmowy z samorządem są rozmowami merytorycznymi. Mam nadzieję, że jeszcze bardziej wybrzmi to, że medycy są od leczenia i nie odpowiadają za organizację systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. To nasi rządzący mają tu pole do popisu – podkreślił prezes NRL.

Dodał, że wszyscy lekarze i lekarze dentyści codziennie walczą o życie i zdrowie nas wszystkich. – Walczą z pandemią, która się jeszcze nie zakończyła ani u nas, ani na świecie, a teraz pomagają uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie – mówił prof. Andrzej Matyja.

Sylwetka prof. Andrzeja Matyi

Prof. Andrzej Matyja jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej, nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Jagiellońskim, kierownikiem Kliniki Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej UJ CM, kierownikiem Oddziału Klinicznego Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Stanów Nagłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz wieloletnim działaczem samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów.

Od 4 lat jest prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej. W historii samorządu lekarskiego jako pierwszy prezes NRL znalazł się na podium (miejsce nr 3) najbardziej wpływowych osób w polskim systemie ochrony zdrowia. Co więcej, prof. Andrzej Matyja utrzymał tę pozycję od zeszłego roku.

Lista Stu 2021 – kategoria System ochrony zdrowia

W tegorocznym plebiscycie na 1. miejscu uplasował się wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, na 2. miejscu – dr Paweł Grzesiowski, ekspert NRL ds. walki z COVID-19, który również obronił pozycję z zeszłego roku. Minister zdrowia Adam Niedzielski, który rok temu był pierwszy, spadł na 7. pozycję.

Na liście znaleźli się również członkowie NRL: wiceprezes NRL Artur Drobniak – 41. miejsce, prezes ORL w Warszawie Łukasz Jankowski – 42. miejsce, członek Prezydium NRL Michał Bulsa – 90. miejsce. Nie zabrakło przedstawicieli innych samorządów medycznych: prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas – 12. miejsce, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk – 22. miejsce, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska – 26. miejsce, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska – 28. miejsce.

W ocenie prezesa NRL tak wysokie miejsca przedstawicieli samorządów medycznych w słynącym z mocnej rywalizacji plebiscycie, świadczą o ich rosnącym wpływie na polską ochronę zdrowia. To również dowód na to, że – jak powiedział prof. Andrzej Matyja – głos medyków jest coraz bardziej słyszalny w opinii publicznej.