15 czerwca 2024

Lista Stu: wygrali Radziwiłł i Skarżyński

Dr Konstanty Radziwiłł i prof. Henryk Skarżyński zwyciężyli w corocznym plebiscycie redakcji „Pulsu Medycyny”. Zaraz po ogłoszeniu wyników gratulacje laureatom złożył prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz.

Foto: K. Strzałkowska

Konstantego Radziwiłła (od połowy listopada 2015 roku minister zdrowia w rządzie Beaty Szydło, a w przeszłości m.in. prezes NRL) uznano za osobę mającą największy wpływ na kształtowanie polskiego systemu ochrony zdrowia.

– Panie ministrze, można powiedzieć, że jest pan na właściwym miejscu, nie tylko w związku z tą „jedynką”, ale też w związku z funkcją, którą pan piastuje – powiedział podczas wygłaszania laudacji o Konstantym Radziwille prof. Marian Zembala, były szef resortu zdrowia, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a jednocześnie ubiegłoroczny laureat Listu Stu.

Natomiast prof. Henryk Skarżyński zwyciężył w plebiscycie w kategorii „Medycyna” jako osoba mająca ogromny wpływ na rozwój polskiej otolaryngologii. Jest autorem wielu przełomowych metod leczenia niedosłuchu u dorosłych i dzieci, założycielem i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Zwycięstwo prof. Skarzyńskiego ogłosiła prof. Alicja Chybicka. – To osoba, której życiorys jest niesamowicie długi, ale wystarczy, że powiem to zdanie, a już wszyscy państwo będziecie wiedzieć o kogo chodzi: jest to człowiek, który dokonał w 1992 roku pierwszego w Polsce i Europie Środkowej przeszczepu ucha środkowego, przywracając słuch osobie niesłyszącej – powiedziała.

Pierwsza trójka Listy Stu 2015 w kategorii „Medycyna”:

  1. Prof. Henryk Skarżyński;
  2. Prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed, były przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, specjalista radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej;
  3. Prof. Grzegorz Opolski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog.

Pierwsza trójka Listy Stu 2015 w kategorii „System Ochrony Zdrowia”:

  1. Dr Konstanty Radziwiłł;
  2. Prof. Marian Zembala;
  3. Dr Beata Małecka-Libera, była wiceminister zdrowia, otolaryngolog.

Źródło: Puls Medycyny